SylabUZ

Generate PDF for this page

ECOLOGICAL CONFLICTS - course description

General information
Course name ECOLOGICAL CONFLICTS
Course ID 07.2-WZ-BezP-KE
Faculty Faculty of Economics and Management
Field of study National Security
Education profile practical
Level of studies First-cycle studies leading to Bachelor's degree
Beginning semester winter term 2023/2024
Course information
Semester 4
ECTS credits to win 2
Course type optional
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr hab. inż. Joanna Zarębska, prof. UZ
  • dr inż. Monika Michalska
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 15 1 9 0,6 Credit with grade
Class 15 1 9 0,6 Credit with grade

Aim of the course

Przekazanie studentom podstawowej wiedzy z zakresu monitoringu zagrożeń ekologicznych, zarządzania ryzykiem ekologicznym w kontekście wystąpienia awarii i ich następstw w postaci konfliktów ekologicznych. Zapoznanie studentów z technikami zachowania bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia zagrożeń, procedurą konsultacji społecznych oraz OOŚ jako narzędzi przeciwdziałania konfliktom ekologicznym o podłożu inwestycyjnym. Wyrobienie umiejętności identyfikacji globalnych, regionalnych i lokalnych problemów środowiska wywołanych czynnikami naturalnymi i antropogenicznymi.

Prerequisites

Brak.

Scope

Wykład: Dynamika ludności, gospodarki i środowiska przyrodniczego. Procedura konsultacji społecznych projektów inwestycyjnych. Ślad ekologiczny i jego wpływ na powstawanie konfliktów. Zmienność i niepewność środowiska a ryzyko ekologiczno-gospodarcze. Rola mediacji w konfliktach ekologicznych.

Ćwiczenia: Definicja i klasyfikacja konfliktów ekologicznych oraz podstawowych pojęć związanych z ekologią, sozotechniką i inżynierią środowiska, zarządzania ryzykiem ekologicznym projektów inwestycyjnych. Świadomość ekologiczna społeczeństwa a dostęp do informacji i udział społeczny w podejmowaniu decyzji o środowisku.

Teaching methods

Wykład konwencjonalny.

Ćwiczenia audytoryjne realizowane są w oparciu o pracę w grupach projektowych, pracę z dokumentem źródłowym, burzę mózgów. Przygotowanie pracy pisemnej i prezentacji.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Podstawowym warunkiem uzyskania wpisu jest obecność na zajęciach. Studenci zobowiązani są do aktywnego i systematycznego uczestniczenia w wykładach i ćwiczeniach. W przypadku nieobecności wynikających z ważnych przyczyn, należy uzgodnić z prowadzącym sposób odrobienia zaległych zajęć. W celu usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach student przedstawia stosowne zaświadczenie w ciągu 14 dni.

Studenci zobowiązani są do uzyskania z wykładu zaliczenia z oceną. Warunkiem uzyskania zaliczenie jest co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi na pytania problemowe lub testowe sformułowane w kolokwium zaliczającym wykład (K_W01, K_W02, K_W11, K_U02, K_U07). W przypadku nauki zdalnej formą zaliczenia wykładu jest test online.

Studenci zobowiązani są do uzyskania zaliczenia na ocenę z ćwiczeń. Warunkiem zaliczenia jest zrealizowanie zadań projektowych oraz uzyskanie oceny pozytywnej z kolokwium sprawdzającego wiedzę studenta. Kolokwium ma formę pytań otwartych lub testu. Warunkiem zaliczenia jest uzyskanie co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi. Projekty realizowane są w grupach (K_U02, K_U07, K_K03, K_K05). Kolokwium stanowić będzie ocenę wiedzy, a projekt umiejętności i kompetencji studenta. Na ocenę końcową z ćwiczeń audytoryjnych składać się będą: ocena z kolokwium (50%), ocena z projektu i pracy na zajęciach (50%). Ocena końcowa z przedmiotu będzie średnią arytmetyczną ocen uzyskanych z ćwiczeń i wykładu, przy założeniu, że obie oceny będą co najmniej dostateczne.

Recommended reading

  1. Adamczyk J., Zarębska J., 2017, Niska emisja a bezpieczeństwo ekologiczne w Polsce, [w:] Wybrane problemy bezpieczeństwa państwa w aspekcie współczesnych zagrożeń, red. nauk. G. Nakielski, K. Graczyk, T. Tabaczniuk, Oficyna Wyd. Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra, s. 55-70.
  2. Bar M., Jendrośka J,, Lenart W., 2011, Ocena oddziaływania na środowisko w inwestycji budowlanej. Procedura prawna i sporządzanie raportów w procesie inwestycyjnym, Wyd. Verlag Dashofer Sp. z o.o., Warszawa.
  3. Czartoszewski J. W. (red.), 2003, Konflikty społeczno – ekologiczne, Wyd. Verbinum, Warszaw
  4. Dubel A. i In., 2013, Metody rozwiązywania konfliktów ekologicznych na obszarach Natura 2000, Stowarzyszenie Centrum Rozwiązań Systemowych, Wrocław, Kraków.
  5. Dutkowski M., 2021, Konflikty ekologiczne, Wyd.Naukowe Uniwersytetu Szczecńskiego, Szczecin.
  6. Krystek J., 2022, Ocena oddziaływania na środowisko, Wydawnictwo Naukowe PWN
  7. Konflikty ekologiczne - jak sobie z nimi radzić, 2013, Wyd. Wiedza i Praktyka, Warszawa.
  8. Poskrobko T., 2007, Zarządzanie bezpieczeństwem ekologicznym w Polsce, online: www.kee.ae.wroc.pl.
  9. Winchester S. i in.(red.), 2004, Ziemia nieujarzmiona planeta, Wyd. National Geographic, Warszawa.

Further reading

  1. Czasopisma np.: National Geographic, Sozotechnika, Świat wiedzy – Planeta Ziemia.
  2. Jeżowski P., 2009, Metody szacowania korzyści i strat w dziedzinie ochrony środowiska i zdrowia, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa,
  3. Konflikt ekologiczny, 2007, Materiały pokonferencyjne, online: www.ekoportal.pl 
  4. Matt McDonald, 2021, Ecological Security: Climate Change and the Construction of Security, Cambridge University Press,
  5. Mizerski W., 2006, Geologia dynamiczna, PWN, Warszawa.
  6. Rogowski W., Michalczewski A., 2005, Zarządzanie ryzykiem w przedsięwzięciach inwestycyjnych, Oficyna Ekonomiczna, Kraków.
  7. Toolkit and guidance for preventing and managing land and natural resources conflict. Renewable Resources and Conflict, 2012, https://www.un.org/en/land-natural-resources-conflict/pdfs/GN_Renew.pdf

Notes


Modified by dr inż. Monika Michalska (last modification: 27-05-2023 11:37)