SylabUZ

Generate PDF for this page

ACCOUNTING AND FINANCE - course description

General information
Course name ACCOUNTING AND FINANCE
Course ID 04.3-WZ-LogP-RF
Faculty Faculty of Economics and Management
Field of study Logistics
Education profile practical
Level of studies First-cycle studies leading to Engineer's degree
Beginning semester winter term 2023/2024
Course information
Semester 3
ECTS credits to win 3
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr Alicja Janusz
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 15 1 9 0,6 Exam
Laboratory 30 2 18 1,2 Credit with grade

Aim of the course

Przekazanie wiedzy na temat istoty, funkcji oraz zasad rachunkowości i finansów przedsiębiorstw. Zaprezentowanie sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw przy uwzględnieniu wymagań komputerowego wspomagania rachunkowości. Nabycie umiejętności ewidencjonowania podstawowych operacji gospodarczych z wykorzystaniem kont księgowych, sporządzania sprawozdań finansowych (bilans i rachunek zysków i strat), ustalania wyniku finansowego oraz interpretacji zawartych w nich danych z wykorzystaniem metod analizy finansowej. 

Prerequisites

Brak

Scope

Wykład: Zakres i zasady rachunkowości; dane w rachunkowości finansowej; majątek i kapitały jednostek gospodarczych; źródła finansowania zasobów majątkowych; inwentaryzacja i wycena składników majątkowych; pojęcie i cechy konta; funkcjonowanie kont bilansowych i kont wynikowych; operacje gospodarcze i ich wpływ na sprawozdanie finansowe; dokumentacja zdarzeń gospodarczych; ustalanie wyniku finansowego; sporządzanie bilansu i rachunku zysków i strat. Wprowadzenie do finansów przedsiębiorstw; pojęcie i struktura kapitału obrotowego, źródła finansowania aktywów obrotowych, analiza sprawozdań finansowych z wykorzystaniem wskaźników; planowanie środków pieniężnych.

Laboratorium: Ewidencja operacji gospodarczych - środków pieniężnych, rozrachunków; papierów wartościowych, aktywów trwałych; obrotu materiałowego, towarowego oraz półproduktów i produktów gotowych i usług. Ustalanie i rozliczanie wyniku finansowego. Sporządzanie bilansu i rachunku zysków i strat. Analiza sprawozdań finansowych z wykorzystaniem wskaźników analizy finansowej i metody Du Ponta. Planowanie zapotrzebowania na środki pieniężne. 

Teaching methods

Wykład: konwencjonalny,

Laboratorium: rozwiązywanie zadań, case study

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Egzamin z wykładu obejmuje teorię rachunkowości i finansów (K_W01) z uwzględnieniem wymagań komputerowego wspomagania rachunkowości (K_W07, K_K01) i jest przeprowadzane w formie pisemnej, 10 pytań wielokrotnego wyboru (każde po 4 pkt). Warunkiem uzyskania zaliczenia jest uzyskanie minimum 20 punktów. 

Zaliczenie z laboratorium dotyczy praktycznej umiejętność ewidencji operacji gospodarczych, sporządzania sprawozdań finansowych (bilansu i rachunku zysków i strat) (K_U01) oraz analizy finansowej (K_U11) i jest przeprowadzane w formie pisemnej, w postaci dwóch sprawdzianów, każde po 30 punktów. Warunkiem uzyskania zaliczenia jest uzyskanie w sumie min 30 punktów. Aktywność na zajęcia premiowana jest dodatkowymi punktami, które doliczane są do sumy punktów uzyskanych ze sprawdzianów. Zasady ustalania oceny końcowej: 0-29 pkt. „ndst”, 30-36 pkt. „dst”, 37-42 pkt. „dst+”, 43-48 pkt. „db”, 49-54 pkt. „db+”, pow. 55 pkt. „bdb”.

Ocena końcowa przedmiotu stanowi średnią arytmetyczną pozytywnych ocen z poszczególnych form ćwiczeń (tj. wykładów,  laboratorium) prowadzonych w ramach przedmiotu.

Recommended reading

1. Kluge P.D., Kużdowicz D, Kużdowicz P., Skrypt do przedmiotu Rachunkowość, www.wez.uz.zgora.pl/wydzial/materialy-do-pobrania/viewdownload/3-materialy-na-zajecia/162-wyklad-rach, Uniwersytet Zielonogórski, ZIELONA GÓRA 2013

2. Nowak E., Rachunkowość- kurs podstawowy, PWE, Warszawa 2008

3. Ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994, DZ.U.1994, nr 121,  poz. 491 z póź. zm.

4. Czekaj J., Dresler Z., Zarządzanie finansami przedsiębiorstw. Podstawy teorii, W-wa, PWN, 2005

5. McLaney E., Accounting and Finance: An Introduction, Pearson Education Limited, 2023

Further reading

1. Sawicki K., Podstawy rachunkowości, PWE, Warszawa 2005

2. Samelak J. (RED.), Rachunkowość finansowa. Teoretyczne podstawy, WYD. AE W POZNANIU, POZNAŃ 2006.

3. Brigham E., Houston J, Podstawy zarządzania finansami, W-wa, PWE, 2005

Notes


Modified by dr Katarzyna Huk (last modification: 30-05-2023 18:54)