SylabUZ

Generate PDF for this page

ECONOMICS - course description

General information
Course name ECONOMICS
Course ID 14.3-WZ-BezP-E--S16
Faculty Faculty of Economics and Management
Field of study National Security
Education profile practical
Level of studies First-cycle studies leading to Bachelor's degree
Beginning semester winter term 2016/2017
Course information
Semester 1
ECTS credits to win 4
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr Joanna Wyrwa
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 15 1 9 0,6 Exam
Class 30 2 18 1,2 Credit with grade

Aim of the course

Zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami i zagadnieniami z zakresu ekonomii. Wyjaśnienie problemów i zjawisk ekonomicznych zachodzących we współczesnej gospodarce. Zaprezentowanie rozwoju głównych teorii i koncepcji ekonomicznych oraz pokazanie ich praktycznego wykorzystania przez indywidualne podmioty gospodarcze oraz w polityce gospodarczej. Zdobycie umiejętności i kompetencji rozumienia i posługiwania się podstawowymi kategoriami gospodarki rynkowej. Umożliwienie studentom samodzielnego analizowania poszczególnych aspektów funkcjonowania obszarów gospodarki w skali marko i mikroekonomicznej.

Prerequisites

Umiejętności rozumienia, analizowania oraz interpretowania zjawisk społeczno-ekonomicznych.

Scope

Treści wykładów:

Miejsce ekonomii w nauce, przedmiot zakres i główne problemy oraz podział ekonomii. Wybory ekonomiczne podmiotów rynkowych, optymalizacja decyzji ekonomicznych. Rynek i jego rola w gospodarce. Rola państwa w gospodarce. Rachunek PKB i wielkości pokrewnych. Wzrost i rozwój gospodarczy. System pieniężno-kredytowy. Instrumenty kontroli podaży pieniądza przez bank centralny. Inflacja i jej skutki w gospodarce. Problemy bezrobocia na rynku pracy. System budżetowy państwa. Równowaga makroekonomiczna w ujęciu keynesowskim i klasycznym.

Treści ćwiczeń:

Podstawowe kategorie gospodarki rynkowej – rynek, popyt, podaż, ceny, konkurencja, podmioty gospodarcze. Mechanizm funkcjonowania rynku. Równowaga rynkowa w ujęciu statycznym. Elastyczność popytu i podaży i jej zastosowania. Podstawy teorii zachowań konsumenta. Podstawy decyzji ekonomicznych producenta. Koszty produkcji i przychody przedsiębiorstwa. Równowaga przedsiębiorstwa na różnych rynkach. Formy zawodności rynku i sposoby ich przezwyciężania. Stan równowagi na rynkach ziemi i kapitału, związki między czynnikami produkcji.

Teaching methods

Wykład: konwencjonalny, problemowy.

Ćwiczenia: klasyczna metoda problemowa, dyskusja panelowa i wielokrotna, metoda przypadków, metoda sytuacyjna, metoda tekstu przewodniego.

 

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Na ocenę z przedmiotu składa się ocena z ćwiczeń (50%) i egzaminu (50%).

Forma zaliczenia wykładu: egzamin.

Warunkiem zaliczenia wykładu jest obecność na zajęciach oraz uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu. Egzamin odbędzie w formie pisemnej w jednym terminie dla wszystkich studentów. Warunkiem zaliczenia egzaminu jest zdobycie, co najmniej 51% punktów. Kryterium ocen: bardzo dobry (91 – 100%), dobry plus (81 – 90%), dobry (71 – 80%), dostateczny plus (61 – 70%), dostateczny (51 – 60%). W celu uzyskania oceny pozytywnej należy opanować treść wykładanego materiału oraz zapoznać się z literaturą obowiązkową. Egzamin obejmował będzie treści omawiane na wykładzie i na ćwiczeniach.

Forma zaliczenia ćwiczeń: zaliczenie z oceną.

Podstawowym warunkiem jest obecność na zajęciach. Studenci zobowiązani są do aktywnego i systematycznego uczestnictwa w ćwiczeniach. W przypadku nieobecności wynikłych z ważnych przyczyn należy uzgodnić z prowadzącym sposób odrobienia zaległych ćwiczeń. W celu usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach student przedstawia stosowne zaświadczenie w ciągu 14 dni.

Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest: pozytywna ocena z kolokwium (60%), aktywność na zajęciach (20%), przedstawienie prezentacji przygotowanej indywidualnie lub w grupie (20%). Kolokwium, oceniające efekty kształcenia w zakresie wiedzy i umiejętności odbędzie się w formie testu składającego się z pytań zamkniętych i otwartych. Całkowita ilość punktów możliwa do uzyskania z testu wynosi 100. Suma punktów uzyskanych z testu decydować będzie o ocenie: bardzo dobry (91 – 100 pkt.), dobry plus (81 – 90 pkt.), dobry (71 – 80 pkt.), dostateczny plus (61 – 70 pkt.), dostateczny (51 – 60 pkt.). W czasie semestru niezbędne będzie napisanie referatu, na temat wybrany samodzielnie, lecz skonsultowany z prowadzącym.

W trakcie semestru studenci mogą uzyskiwać dodatkowe punkty za aktywność. Dodatkowe punkty mogą być uzyskane za udokumentowaną aktywność związaną z tematyką przedmiotu prowadzoną w ramach zajęć pozaobowiązkowych, np. projekty realizowane w kołach naukowych, dodatkowe indywidualne projekty, publikacje w czasopismach.

Recommended reading

  1. Czarny B., Podstawy ekonomii, PWE, Warszawa 2011.
  2. Milewski R., Kwiatkowski E., Podstawy ekonomii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013.
  3. Marciniak S. (red.), Marko- i mikroekonomia. Podstawowe problemy współczesności, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013.
  4. Księżyk M., Ekonomia współczesnej gospodarki rynkowej, Wydawnictwo AGH, Kraków 2015.

Further reading

  1. Skawińska E., Sobiech K., Nawrot K., Makroekonomia. Teoretyczne i praktyczne aspekty gospodarki rynkowej, PWE, Warszawa 2011.
  2. Skawińska E., Sobiech K.G., Wstęp do makroekonomii, Wydawnictwo Politechnika Poznańska, Poznań 2010.
  3. Rekowski M., Mikroekonomia, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Poznań 2009.
  4. Klimczak B., Mikroekonomia, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej im. O. Langego we Wrocławiu, Wrocław 2006.

Notes


Modified by dr Joanna Wyrwa (last modification: 30-08-2016 21:58)