SylabUZ

Generate PDF for this page

FUNDAMENTALS OF MACROECONOMICS - course description

General information
Course name FUNDAMENTALS OF MACROECONOMICS
Course ID 14.3-WZ-EkoP-PM-Ć-S15_gen5PWR5
Faculty Faculty of Economics and Management
Field of study Economics
Education profile academic
Level of studies First-cycle studies leading to Bachelor's degree
Beginning semester winter term 2016/2017
Course information
Semester 3
ECTS credits to win 5
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 30 2 18 1,2 Exam
Class 30 2 18 1,2 Credit with grade

Aim of the course

Celem przedmiotu jest przekazanie studentom wiedzy na temat mechanizmów funkcjonowania gospodarki, pozwalającej na ocenę zjawisk i procesów w niej zachodzących w skali makroekonomicznej. Dodatkowym celem przedmiotu jest ukształtowanie u studenta umiejętności wskazywania kierunku i konsekwencji związków przyczynowo-skutkowych zachodzących między zjawiskami gospodarczymi.

Prerequisites

Uzyskane pozytywne zaliczenie z przedmiotu Mikroekonomia.

Scope

Wykład:

Definicja i określenie przedmiotu makroekonomii. Mikroekonomia i makroekonomia jako działy ekonomii. Ekonomia pozytywna i normatywna. Narzędzia i metody analizy ekonomicznej. Istota wzrostu i rozwoju gospodarczego. Miary sprawności gospodarki, pomiar i podział dochodu narodowego. Pieniądz i system pieniężny w gospodarce rynkowej. Istota i ewolucja pieniądza. Funkcje i cechy pieniądza. Bank Centralny i jego funkcje. Narzędzia polityki monetarnej. Zatrudnienie i bezrobocie w gospodarce rynkowej. Rodzaje bezrobocia. Inflacja rodzaje inflacji, koszty inflacji.  Czynniki wzrostu i rozwoju gospodarczego w krótkim i długim okresie. Rola państwa w gospodarce rynkowej. Funkcje i narzędzia polityki fiskalnej.

Ćwiczenia:

Sposoby obliczania PKB.  Banki jako podmioty gospodarowania. Funkcje banków w gospodarce rynkowej. Kreacja pieniądza bankowego przez banki handlowe. Wpływ narzędzi polityki monetarnej na podaż pieniądza w gospodarce. Typy, przyczyny i skutki bezrobocia. Polityka państwa na rynku pracy. Rodzaje inflacji i polityka antyinflacyjna. Krzywa Phillipsa. Związki miedzy inflacją a bezrobociem: poglądy monetarystów, neoklasyków, keynesistów Czynniki wzrostu i rozwoju gospodarczego. Granice wzrostu gospodarczego. Cechy i teorie cyklu koniunkturalnego. Cykle krótki średnie i długie.

Teaching methods

Wykład konwencjonalny z elementami wykładu konwersatoryjnego.

W ramach ćwiczeń klasyczna analiza problemowa zagadnień objętych programem zajęć z wykorzystaniem podstawowych kategorii ekonomicznych. Dyskusja dydaktyczna odwołująca się do wiedzy teoretycznej oraz obserwacji studentów, ucząca wyrażania swojego zdania oraz argumentacji w kwestiach ekonomicznych.Rozwiązywanie praktycznych zadań z makroekonomii.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Warunkiem zaliczenia wykładu jest uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu pisemnego testowego wielokrotnego wyboru obejmujących zagadnienia prezentowane na wykładzie. Ocena pozytywna po uzyskaniu 55 proc. pozytywnych odpowiedzi.

Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest uzyskanie pozytywnej oceny z dwóch sprawdzianów pisemnych. Kolokwia składają się z trzech pytań otwartych oraz jednego zadania matematycznego. Pytania punktowane w skali od 0 do 1 pkt. co 0,25pkt. Ocena pozytywna po uzyskaniu minimum 2,25pkt.

Dodatkowym kryterium branym pod uwagę przy wystawieniu oceny końcowej z ćwiczeń jest aktywność na zajęciach. Aktywność studenta przekłada się na podwyższenie o pół oceny końcowej.

Recommended reading

  1. Czarny B., Podstawy ekonomii, PWE, Warszawa 2011.
  2. Begg D., Fischer S., Dornbusch R., Ekonomia, t. 2. Makroekonomia, PWE, Warszawa 2010.
  3. Milewski R., Kwiatkowski E., Podstawy ekonomii, PWN, Warszawa 2009.
  4. Hall R., Taylor J., Makroekonomia, PWN, Warszawa 2007.
  5. Skawińska E., Sobiech K.G., Wstęp do makroekonomii, Wyd. Politechnika Poznańska 2010.

Further reading

  1. Krugman R.P., Wells R., Makroekonomia, PWN, Warszawa 2012.
  2. Samuelson P.A., Nordhauss W.D., Ekonomia, tom 1., PWN Warszawa 2004.

Notes


Modified by dr Anna Niewiadomska (last modification: 14-09-2016 19:32)