SylabUZ

Generate PDF for this page

SOCIOLOGICAL ASPECTS OF RISK - course description

General information
Course name SOCIOLOGICAL ASPECTS OF RISK
Course ID 14.2-WZ-BezP- SAZ-S16
Faculty Faculty of Economics and Management
Field of study National Security
Education profile practical
Level of studies First-cycle studies leading to Bachelor's degree
Beginning semester winter term 2016/2017
Course information
Semester 5
ECTS credits to win 4
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr Bartosz Seiler
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 15 1 9 0,6 Exam
Class 30 2 18 1,2 Credit with grade

Aim of the course

Celem przedmiotu jest zapoznanie studenta z podstawowymi zagrożenia społecznymi związanymi z przeobrażeniami we współczesnym świecie, przekazanie czym jest perspektywa socjologiczna i w jaki sposób może być pomocna w interpretowaniu zjawisk społecznych związanych z bezpieczeństwem, rozwijanie umiejętności związanych z posługiwaniem się metodami badań socjologicznych w diagnozowaniu zagrożeń społecznych, rozwijanie kompetencji związanych ze współdziałaniem w grupie

Prerequisites

Brak wymagań wstępnych

Scope

Wykład: Socjologia i perspektywa socjologiczna a bezpieczeństwo; zagrożenia i ryzyko w społeczeństwie ponowoczesnym; globalizacja a ryzyko; konflikty międzygrupowe; socjologiczne teorie przestępczości i dewiacji.

 

Ćwiczenia: Wyobraźnia socjologiczna w analizie zjawisk społecznych; zagrożenia a małe grupy społeczne; konflikty międzygrupowe; socjologiczne teorie przestępczości i dewiacji; zagrożenia i bezpieczeństwo lokalne oraz rola organizacji pozarządowych w kształtowaniu bezpieczeństwa; wykorzystanie socjologicznych metod badań i analizy w diagnozowaniu zagrożeń.

Teaching methods

Wykład: wykład konwencjonalny, wykład dyskusyjny

Ćwiczenia: case study, praca w grupach, dyskusja grupowa, praca z materiałami źródłowymi, metoda dramy, ćwiczenia warsztatowe

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Warunkiem zaliczenia wykładu jest zdanie na ocenę pozytywną egzaminu pisemnego z tematyki wykładów i wybranych lektur; lista pytań z zakresem tematycznym zostanie przesłana studentom z miesięcznym wyprzedzeniem, pytania otwarte z progami punktowymi, studenci udzielają odpowiedzi na 4 pytania wybrane przez prowadzącego; progi punktowe dla poszczególnych ocen z egzaminu: 8-7,5 punktów – 5,0; 7 punktów – 4,5; 6,5 – 6,0 punktów – 4,0; 5,5 punktów – 3,5; 5,0 – 4,5 punktów – 3,0.

 

Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest: obecność i aktywność studenta na zajęciach, wykonanie projektu oraz zaliczenie na ocenę pozytywną kolokwium.

Na ocenę końcową składają się następujące elementy:

 

  1. Obecność i aktywny udział w ćwiczeniach (30%): studenci zobowiązani są do aktywnego
    i systematycznego uczestnictwa w zajęciach. W przypadku nieobecności wynikłych
    z ważnych przyczyn należy uzgodnić z prowadzącym sposób odrobienia zaległych ćwiczeń. W celu usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach student przedstawia stosowne zaświadczenie w ciągu 7 dni. Ocena będzie odbywała się poprzez systematyczną obserwację wykonania zadań przewidzianych programem ćwiczeń oraz aktywnego udział w zajęciach.
  2. Projekt na zaliczenie bez oceny (10%): studenci są zobowiązani do przygotowania w grupach zadaniowych projektu polegającego na skonstruowaniu kwestionariusza ankiety odnoszącego się do problemów związanych z zagrożeniami społecznymi.
  3. Ocena z kolokwium zaliczeniowego (60%): kolokwium obejmie swoją treścią tematy realizowane podczas wykładów oraz ćwiczeń; lista pytań z zakresem tematycznym zostanie przesłana studentom z miesięcznym wyprzedzeniem, pytania otwarte z progami punktowymi, studenci udzielają odpowiedzi na 4 pytania wybrane przez prowadzącego; progi punktowe dla poszczególnych ocen z kolokwium: 8-7,5 punktów – 5,0; 7 punktów – 4,5; 6,5 – 6,0 punktów – 4,0; 5,5 punktów – 3,5; 5,0 – 4,5 punktów – 3,0.

 

60% oceny końcowej stanowi ocena z kolokwium.

Recommended reading

1. P. Sztompka, Socjologia, Znak, Kraków, 2002

2. A. Giddens, Socjologia, PWN, Warszawa, 2005

3. A. Giddens, Socjologia, PWN, Warszawa, 2012

4. J. Maciejewski, Socjologiczne aspekty bezpieczeństwa narodowego, Wyd. UWr, Wrocław, 2001

5. E. Moczuk, Socjologiczne aspekty bezpieczeństwa lokalnego, Rzeszów, 2009

Further reading

  1. U. Beck, Społeczeństwo światowego ryzyka. W poszukiwaniu światowego bezpieczeństwa, Scholar, Warszawa, 2012
  2. P. Sztompka, Zaufanie, Znak, Kraków, 2007

Notes


Modified by dr Bartosz Seiler (last modification: 09-08-2016 17:53)