SylabUZ

Generate PDF for this page

STOCK EXCHANGE MARKET - course description

General information
Course name STOCK EXCHANGE MARKET
Course ID 14.3-WZ-ZarzP-RG-S16
Faculty Faculty of Economics and Management
Field of study Management
Education profile academic
Level of studies First-cycle studies leading to Bachelor's degree
Beginning semester winter term 2016/2017
Course information
Semester 5
ECTS credits to win 1
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr Zbigniew Binek
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 15 1 9 0,6 Credit with grade
Laboratory 15 1 9 0,6 Credit with grade

Aim of the course

Celem przedmiotu jest nabycie przez studentów wiedzy, kompetencji i umiejętności z zakresu funkcjonowania rynku giełdowego.

Prerequisites

Brak

Scope

Wykład: System finansowy w gospodarce rynkowej. Istota kapitału, inwestorzy na rynku kapitałowym, zmiana wartości pieniądza w czasie. Rynek walutowy. Proces wprowadzania euro w Polsce a funkcjonowanie giełdy. Relacje między konkurencją i regulacją na rynku finansowym – różne koncepcje i rozwiązania praktyczne. Przepływy kapitału w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych i inwestycji portfelowych - ich wpływ na giełdę. Czynności bankowe. Kryzysy finansowe.Instrumenty spekulacyjne i zabezpieczające.

Laboratorium: Rynek pieniężny. Rynek kapitałowy – funkcje, instytucje i cechy rynku kapitałowego. Giełda Papierów Wartościowych. Rodzaje akcji i obligacji, Rynek pochodnych instrumentów finansowych. System bankowy i podstawy bankowości. Bezpieczeństwo na rynku finansowym. Nadzór nad sektorem bankowym, ubezpieczeniowym i giełdowym – różne rozwiązania nadzoru finansowego. Przestępczość na rynku finansowym.

Teaching methods

Wykład konwencjonalny i problemowy, metoda przypadków. Laboratorium: praca w grupach, sprawozdania laboratoryjne, dyskusja, „burza mózgów”, „giełda pomysłów”, wirtualna gra giełdowa.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Warunkiem zaliczenia laboratorium jest opracowanie i przedstawienie w grupach prezentacji na wybrany temat związany z rynkiem giełdowym przy wykorzystaniu podstawowych zagadnień teoretycznych przedstawionych na wykładzie oraz przykładów praktycznych. Liczbę uzyskanych punktów członkowie grupy dzielą sami zgodnie z indywidualnym wkładem pracy do prezentacji. Na wszystkich zajęciach laboratoryjnych odbywać się będzie wirtualna gra na GPW. Ocena z ćwiczeń będzie w 50% zależała od otrzymanych punktów za przygotowaną prezentacje i w 50% z aktywności na poszczególnych zajęciach.

Warunkiem zaliczenia wykładów jest pozytywne zaliczenie w formie ustnej składającej się z pięciu pytań (od 50% do 60% dostateczny; powyżej 60% do 70% dostateczny plus; powyżej 70% do 80% dobry; powyżej 80% do 90% dobry plus, powyżej 90% bardzo dobry).  Na ocenę końcową składa się ocena z wykładu (50%) i ocena z ćwiczeń (50%).

Recommended reading

  1. Czekaj J. (red.), Rynki, instrumenty i instytucje finansowe, PWN, Warszawa 2008.
  2. Jaworski W., Zawadzka Z., (red.), Bankowość, Poltext, Warszawa 2011.
  3. Pietrzak E., Markiewicz M. (red.), Finanse, bankowość i rynki finansowe, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2009.
  4. Sławiński A., Rynki finansowe, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2006.

Further reading

  1. Antkiewicz S., Papiery wartościowe na rynku pieniężnym i kapitałowym, Wydawnictwo Cedewu.pl, Warszawa 2012.
  2. Binek Z., Bezpośrednie inwestycje a wprowadzenie euro w Polsce, Wydawnictwo Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2009.
  3. Jajuga K. (red.), Inwestycje – instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieriafinansowa, PWN, Warszawa 2011.
  4. Marecki K. (red.),Podstawy finansów, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2008.
  5. Pietrzak B., Polański Z., Woźniak B., System finansowy w Polsce, PWN, Warszawa 2005.
  6. Zabielski K., Finanse międzynarodowe, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002.

Notes


Modified by dr Zbigniew Binek (last modification: 23-08-2016 21:25)