SylabUZ

Generate PDF for this page

WORK MARKET ECONOMICS - course description

General information
Course name WORK MARKET ECONOMICS
Course ID 14.3-WZ-ZarzP-ERP-S16
Faculty Faculty of Economics and Management
Field of study Management
Education profile academic
Level of studies First-cycle studies leading to Bachelor's degree
Beginning semester winter term 2016/2017
Course information
Semester 5
ECTS credits to win 3
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr Joanna Wyrwa
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 15 1 9 0,6 Credit with grade
Class 30 2 18 1,2 Credit with grade

Aim of the course

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z zasadami i skutkami polityki rynku pracy dla gospodarki i społeczeństwa.

Prerequisites

Zaliczone przedmioty z zakresu: mikroekonomii i finansów publicznych.

Scope

Treści wykładów: Ekonomia rynku pracy jako dyscyplina naukowa. Podstawowe pojęcia związane z rynkiem pracy. Funkcjonowanie polskiego i unijnego rynku pracy w warunkach zmian koniunkturalnych. Elementy i narzędzia polityki zatrudnienia i jej związek z polityką gospodarczą i polityką społeczną – ustawodawstwo w sferze zatrudnienia, system instytucji rynku pracy. Teorie rynku pracy. Regulacja i deregulacja rynku pracy – instytucjonalne reformy rynku pracy. Idea flexicurity.

Treści ćwiczeń: Bezrobocie jako problem społeczno-ekonomiczny – istota bezrobocia i podstawowe pojęcia związane z bezrobociem. Struktura i dynamika bezrobocia w skali ogólnokrajowej, regionalnej i lokalnej. Typy bezrobocia w gospodarce. Społeczno-ekonomiczne skutki bezrobocia. Zasobowe ujęcie bezrobocia. Rynek pracy i jego komponenty: rynek pracy jako kategoria ekonomiczna, podaż zasobów siły roboczej (determinanty), popyt na siłę roboczą (determinanty). Równowaga na rynku pracy. Mierniki oceny sytuacji na rynku pracy (metody pomiaru bezrobocia, statystyka rynku pracy, badanie aktywności ekonomicznej ludności, wybrane wskaźniki oceny sytuacji na rynku pracy). Teorie rynku pracy w nurcie neoklasycznym i keynesowskim i ich implikacje dla polityki zatrudnienia i polityki gospodarczej. Wybrane współczesne teorie rynku pracy. Elastyczność i stopień regulacji rynku pracy. Polityka rynku pracy (modele polityki rynku pracy). Metody i środki przeciwdziałania bezrobociu w Polsce. Zarządzanie kosztami pracy w przedsiębiorstwie. Dyskryminacja na rynku pracy.

Teaching methods

Wykład: konwencjonalny, problemowy.

Ćwiczenia: warsztaty grupowe, dyskusja grupowa, burza mózgów, metoda przypadków, technika SWOT.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Na ocenę z przedmiotu składa się ocena z wykładów (50%) i ćwiczeń (50%).

Wykład: zaliczenie z oceną

Zaliczenie wykładu odbędzie się w formie pisemnej w jednym terminie dla wszystkich studentów. Warunkiem zaliczenia wykładu jest rozwiązanie testu sprawdzającego efekty kształcenia w zakresie wiedzy z wynikiem co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi.

Ćwiczenia: zaliczenie z oceną

Podstawowym warunkiem jest obecność na zajęciach. Studenci zobowiązani są do aktywnego i systematycznego uczestnictwa w ćwiczeniach. W przypadku nieobecności wynikłych z ważnych przyczyn należy uzgodnić z prowadzącym sposób odrobienia zaległych ćwiczeń. W celu usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach student przedstawia stosowne zaświadczenie w ciągu 14 dni.

Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest: pozytywna ocena z kolokwium (60%), aktywność na zajęciach (20%), przedstawienie prezentacji przygotowanej indywidualnie lub w grupie (20%). Kolokwium, oceniające efekty kształcenia w zakresie wiedzy i umiejętności odbędzie się w formie testu składającego się z pytań zamkniętych i otwartych. Całkowita ilość punktów możliwa do uzyskania z testu wynosi 100. Suma punktów uzyskanych z testu decydować będzie o ocenie: bardzo dobry (91 – 100 pkt.), dobry plus (81 – 90 pkt.), dobry (71 – 80 pkt.), dostateczny plus (61 – 70 pkt.), dostateczny (51 – 60 pkt.). W czasie semestru niezbędne będzie napisanie referatu, na temat wybrany samodzielnie, lecz skonsultowany z prowadzącymi.

W trakcie semestru studenci mogą uzyskiwać dodatkowe punkty za aktywność. Dodatkowe punkty mogą być uzyskane za udokumentowaną aktywność związaną z tematyką przedmiotu prowadzoną w ramach zajęć pozaobowiązkowych, np. projekty realizowane w kołach naukowych, dodatkowe indywidualne projekty, publikacje w czasopismach.

Recommended reading

Frączek M. (red.), Polityka rynku pracy teoria i praktyka, PWE, Warszawa 2015.

Kwiatkowski E., Bezrobocie. Podstawy teoretyczne, PWN, Warszawa 2009.

Kryńska E., Kwiatkowski E., Podstawy wiedzy o rynku pracy, Wydawnictwo Uniwersytet Łódzki, Łódź 2013.

Brzychy K., Regionalny rynek pracy – relacje ekonomiczne organizacyjne i społeczne, Wydawnictwo CEDEWU, Warszawa 2013.

Gruchelski M., Bezrobocie w procesie wzrostu gospodarczego teoria i praktyka, Wydawnictwo SGH, Warszawa 2013.

Szydlik-Leszczyńska A., Funkcjonowanie współczesnego rynku pracy – wybrane uwarunkowania, Wydawnictwo DIFIN, Warszawa 2011.

Kucharski L., Kwiatkowski E., Rynek pracy w Polsce – tendencje, uwarunkowania i polityka państwa, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2010.

Noga M., Stawicka K. (red.), Rynek pracy w Polsce w dobie integracji europejskiej i globalizacji, Wydawnictwo CEDEWU, Warszawa 2009.

Further reading

Gabrielczak P., Kucharski L., Kwiatkowski E., Rynki pracy w okresie globalnego kryzysu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2016.

Balcerzak-Paradowska B. (red.), Praca i polityka społeczna – współczesne tendencje i wyzwania, Wydawnictwo IPISS, Warszawa 2013.

Organiściak-Krzykowska A. (red.), Współczesne aspekty rynku pracy, Wydawnictwo IPISS, Warszawa 2013.

Szaban J.M., Rynek pracy w Polsce i w Unii Europejskiej, Wydawnictwo DIFIN, Warszawa 2013.

Budnikowski T., Bezrobocie wyzwaniem współczesności, Wydawnictwo Instytutu Zachodniego, Poznań 2009.

Gazon J., Ani bezrobocie ani opieka społeczna. Od wyboru etycznego do ekonomicznej realizacji, PWN, Warszawa 2008.

Nahotko S., Zarządzanie kosztami pracy w przedsiębiorstwie działającym w otoczeniu bezrobocia, Scientific Publishing Group, Gdańsk 2005.

Notes


Modified by dr hab. inż. Joanna Zarębska, prof. UZ (last modification: 30-08-2016 17:04)