SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Psychiatria - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Psychiatria
Kod przedmiotu 12.2-WL-LEK-Psch
Wydział Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
Kierunek Lekarski
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów jednolite magisterskie sześcioletnie
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2018/2019
Informacje o przedmiocie
Semestr 7
Liczba punktów ECTS do zdobycia 4
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr n. med. Władysław Sterna
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 45 3 45 3 Egzamin
Ćwiczenia 30 2 30 2 Zaliczenie na ocenę
Seminarium 15 1 15 1 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem kształcenia jest nabycie wiedzy o najważniejszych schorzeniach psychiatrycznych. Nabycie umiejętności zbierania wywiadu i analizy symptomatologii u pacjentów z chorobami psychiatrycznymi. Znajomość uregulowań prawnych dotyczących leczenia psychiatrycznego. Zapoznanie studenta z najnowszymi osiągnięciami naukowymi w psychiatrii. Nabycie przez studenta podstawowych umiejętności niezbędnych w prowadzeniu badań klinicznych oraz integracji wiedzy i umiejętności klinicznych z dowodami naukowymi.

Wymagania wstępne

Znajomość anatomii, fizjologii, farmakologii.

Zakres tematyczny

Wykłady

  1. Badanie psychiatryczne i wywiad psychiatryczny.

  2. Psychopatologia ogólna.

  3. Schizofrenia i zaburzenia urojeniowe.

  4. Choroby afektywne.

  5. Zaburzenia nerwicowe.

  6. Zaburzenia snu.

  7. Zaburzenia odżywiania się.

  8. Zespoły otępienne.

  9. Uzależnienie od substancji psychoaktywnych.

  10. Uzależnienie od alkoholu.

  11. Psychiatria dzieci i młodzieży.

  12. Zaburzenia psychiczne wieku podeszłego.

  13. Samobójstwo.

  14. Stany nagłe w psychiatrii.

  15. Psychoterapia w psychiatrii.

  16. Leki stosowane w psychiatrii.

  17. Leczenie odwykowe - rodzaje i warunki prawne.

  18. Zagadnienia prawne dotyczące osób chorych psychicznie.

Seminaria:

Nawiązywanie kontaktu z pacjentem przejawiającym zaburzenia psychiczne. Podstawy badania psychiatrycznego. Zagrożenie samobójstwem – nawiązywanie kontaktu, zasady postępowania oraz prawne uwarunkowania leczenia.

Stany nagłe w psychiatrii: zachowania agresywne i stany pobudzenia; napady paniki; majaczenie; złośliwy zespół neuroleptyczny; zespół serotoninowy.

Zasady przyjmowania, leczenia oraz wypisywania ze szpitala psychiatrycznego zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przymus bezpośredni. Podstawy prawne leczenia odwykowego.

Zajęcia kliniczne:

Psychopatologia ogólna. Badanie psychiatryczne. Zasady prowadzenia dokumentacji na oddziale psychiatrycznym. Praktyczne zasady stosowania przymusu bezpośredniego.

Zaburzenia afektywne: rozpoznawanie, leczenie, rehabilitacja. Schizofrenia i zaburzenia urojeniowe: rozpoznawanie, leczenie, rehabilitacja.

Uzależnienie od alkoholu: zasady leczenia zespołów abstynencyjnych; formy leczenia uzależnień. Uzależnienie od środków psychoaktywnych: leczenie farmakologiczne i psychoterapia. Leczenie zespołów abstynencyjnych.

Zespoły otępienne: rozpoznawanie, leczenie. Zaburzenia psychiczne na podłożu somatycznym. Różnicowanie zaburzeń psychicznych od zaburzeń wynikających ze stanu somatycznego i wymagających leczenia na oddziale somatycznym. Psychogeriatria. Zasady stosowania leków psychotropowych u osób starszych.

Zaburzenia odżywiania. Wskazania i przeciwwskazania do leczenia zaburzeń odżywiania na oddziale psychiatrycznym. Zaburzenia osobowości – psychoterapia i farmakoterapia; stany dekompensacji wymagające hospitalizacji psychiatrycznej. Zasady orzekania o niepełnosprawności w psychiatrii.

Metody kształcenia

Wykłady prowadzone będą w formie prezentacji multimedialnych.

Seminaria w grupach 15-20 osób. Seminaria są obowiązkowe, zaliczane na podstawie listy obecności. Usprawiedliwiona nieobecność na seminarium (zwolnienie lekarskie, potwierdzone zdarzenie losowe) może być odrobiona z inną grupą lub w wyjątkowych przypadkach zaliczona na podstawie odpowiedzi ustnej u asystenta. 

Ćwiczenia  prowadzone są na oddziale psychiatrycznym w grupach ćwiczeniowych od godziny 8.30, od poniedziałku do piątku (łącznie 30 godzin na grupę). Usprawiedliwiona nieobecność na seminarium (zwolnienie lekarskie, potwierdzone zdarzenie losowe) może być odrobiona z inną grupą lub w wyjątkowych przypadkach zaliczona na podstawie odpowiedzi ustnej u asystenta. 

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

 Wykłady prowadzone będą w formie prezentacji multimedialnych.

Seminaria w grupach 15-20 osób. Seminaria są obowiązkowe, zaliczane na podstawie listy obecności. Usprawiedliwiona nieobecność na seminarium (zwolnienie lekarskie, potwierdzone zdarzenie losowe) może być odrobiona z inną grupą lub w wyjątkowych przypadkach zaliczona na podstawie odpowiedzi ustnej u asystenta. 

Zajęcia kliniczne  prowadzone są na oddziale psychiatrycznym w grupach ćwiczeniowych od godziny 8.30, od poniedziałku do piątku (łącznie 30 godzin na grupę) oraz w poradniach przyszpitalnych. Usprawiedliwiona nieobecność na seminarium (zwolnienie lekarskie, potwierdzone zdarzenie losowe) może być odrobiona z inną grupą lub w wyjątkowych przypadkach zaliczona na podstawie odpowiedzi ustnej u asystenta. 

W trakcie trwania kursu z psychiatrii dopuszcza się 2 usprawiedliwione nieobecności, które student powinien nadrobić w porozumieniu z prowadzącym zajęcia, nie później jednak niż do dnia, w którym odbywa się zaliczenie końcowe (egzamin).

Literatura podstawowa

Gałecki P., Szulc A. Psychiatria. Edra Urban & Partner. Wrocław 2018

Literatura uzupełniająca

  1. Jarema M. (red.) Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny. Wydanie II. Warszawa 2017r.

  2. Puri B.K., Treasaden I.H. Psychiatria. Podręcznik dla studentów. Elsevier Urban & Partner. Wrocław 2014r.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr hab. n. med. Magdalena Gibas-Dorna, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 20-09-2021 21:02)