SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Fizjologia - fizjologia ogólna, fizjologia wysiłku fizycznego, fizjologia bólu, diagnostyka fizjologiczna - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Fizjologia - fizjologia ogólna, fizjologia wysiłku fizycznego, fizjologia bólu, diagnostyka fizjologiczna
Kod przedmiotu 12.9-WL-FIZJO-F
Wydział Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
Kierunek Fizjoterapia
Profil praktyczny
Rodzaj studiów jednolite magisterskie
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2022/2023
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 1
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • prof. dr hab. n. med. Miłosz Czuba
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 10 0,67 - - Egzamin
Laboratorium 10 0,67 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studenta z fizjologią wysiłku fizycznego, Zapoznanie studenta z czynnikami wpływającymi na wydolność tlenową i beztlenową człowieka oraz ze sposobami oceny wydolności; zapoznanie ze sposobami oceny wydolności i siły u osób o ograniczonej sprawności funkcjonalnej oraz ze sposobami oceny adaptacji organizmu do wysiłku i rehabilitacji.

Zapoznanie studenta z fizjologią wieku rozwojowego oraz z fizjologią starzenia się ustroju.

Zapoznanie studenta ze zmianami jakie zachodzą w układzie ruchu i w poszczególnych układach w następstwie systematycznych ćwiczeń o różnej charakterystyce, wpływ treningu siłowego i wytrzymałościowego na ustrój człowieka. Zapoznanie z zaleceniami i zasadami dotyczącymi treningu zdrowotnego.

 

Wymagania wstępne

Podstawowa wiedza z zakresu anatomii biochemii oraz fizjologii człowieka.

Zakres tematyczny

  1. Wysiłki dynamiczne i reakcja organizmu na wysiłki dynamiczne o różnym czasie trwania i różnej intensywności.
  2. Sprawność krążeniowo - oddechowa ustroju, ocena skuteczności restytucji po różnych wysiłkach fizycznych i ocena wydolności fizycznej za pomocą prostych testów funkcjonalnych, test PWC170, test harwardzki.
  3. Ocena wydolności tlenowej za pomocą testów funkcjonalnych - jednomilowy test chodu, test Astranda-Ryhming  oraz testów laboratoryjnych - bezpośrednia ocena VO2max.
  4. Wydolność beztlenowa, metody oceny i wskaźniki wydolności beztlenowej.
  5. Zmęczenie jego rodzaje, lokalizacja, objawy. Wpływ zmęczenia na organizm. Przeciwdziałanie zmęczeniu. Rola zmęczenia i wypoczynku w treningu.
  6. Zalecenia WHO, ACSM, AHA w zakresie aktywności fizycznej dla osób w różnym wieku, zasady i składowe treningu zdrowotnego.
  7. Fizjologiczne następstwa hipokinezji, treningu siłowego oraz wytrzymałościowego na ustrój człowieka.
  8. Fizjologia rozwoju w obrębie poszczególnych układów.
  9. Fizjologia starzenia się ustroju i aktywność fizyczna dedykowana osobom starszym.

Metody kształcenia

Wykłady  mają charakter informacyjny, realizowane w formie prezentacji multimedialnych, również z wykorzystaniem platformy e-learningowej i/lub wskazanego komunikatora internetowego, mają na celu podsumowanie szczegółowej wiedzy z fizjologii człowieka z naciskiem na kliniczne jej zastosowanie.

Laboratoria z wykorzystaniem nauczania problemowego, jak i z wykorzystaniem dostępnej aparatury badawczej i/lub programu PhysioEx. W trakcie zajęć przewidziane są: samodzielne wykonanie ćwiczeń i przygotowanie sprawozdań, dyskusje, sprawdziany wiedzy w sposób ustny i/lub pisemny.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Obecność oraz uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich zajęć przewidzianych do realizacji przedmiotu w ramach programu zajęć jest podstawą do ich zaliczenia.
Zaliczenie wykładów: w formie pisemnej (pytania otwarte i/lub test jednokrotnego wyboru) lub ustnej.
Forma pisemna (test): uzyskanie 60% punktów możliwych do zdobycia jest warunkiem zaliczenia wykładów (próg zaliczenia). Odsetek prawidłowych odpowiedzi zostanie przeliczony na stopnie wg skali:
94-100% = 5,0
85-93% = 4,5
76-84% = 4,0
68-75% = 3,5
60-67% = 3,0
0-59% = 2,0
W przypadku braku uzyskania zaliczenia - poprawa w formie odpowiedzi ustnej lub pisemnej.
Laboratorium – warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest obecność na zajęciach, a także uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich sprawozdań z realizowanych ćwiczeń oraz odpowiedzi ustnych/wejściówek sprawdzających wiedzę studenta z zadanego tematu ćwiczeniowego.
Ocena końcowa to średnia arytmetyczna wszystkich form przewidzianych do realizacji przedmiotu. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.
Nieobecności - dopuszcza się 1 usprawiedliwioną nieobecność, którą Student jest zobowiązany odrobić z inną grupą lub w godzinach konsultacyjnych u prowadzącego zajęcia. Godziny konsultacyjne są podane do wiadomości studentów z początkiem roku akademickiego.

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.
Pozostałe nie wymienione regulacje określa Regulamin Studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

Literatura podstawowa

  1. Traczyk W.: Fizjologia człowieka w zarysie, PZWL 2020 
  2. Fizjologia człowieka. Podstawy. Krauss H, Gibas-Dorna M. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2021
  3. Górski J.: Fizjologia wysiłku i treningu  fizycznego, PZWL 2019 

Literatura uzupełniająca

  1. Fizjologia człowieka. Konturek. Wyd. Edra Urban & Partner, 2020
  2. Czasopisma i e-booki dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ (bazy danych w układzie alfabetycznym) http://www.bu.uz.zgora.pl/

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr hab. n. med. Magdalena Gibas-Dorna, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 04-06-2022 09:02)