SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Kliniczne podstawy fizjoterapii w ortopedii i traumatologii - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Kliniczne podstawy fizjoterapii w ortopedii i traumatologii
Kod przedmiotu 12.6-WL-FIZJO-KPFOT
Wydział Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
Kierunek Fizjoterapia
Profil praktyczny
Rodzaj studiów jednolite magisterskie
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2022/2023
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 30 2 - - Zaliczenie na ocenę
Zajęcia praktyczne 5 0,33 - - Zaliczenie na ocenę
Zajęcia kliniczne 10 0,67 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studenta z czynnością narządu ruchu z uwzględnieniem zależności anatomicznych. Zapoznanie studenta z podstawowymi jednostkami chorobowymi układu kostno-stawowego, w tym z diagnostyką, metodami terapeutycznymi i usprawniającymi oraz ryzykiem powikłań. 

Nauka pracy w zespole, współpracy z przedstawicielami innych zawodów medycznych, komunikacji i współpracy z pacjentem i jego rodziną.

Wymagania wstępne

Znajomość anatomii i fizjologii narządu ruchu

Zakres tematyczny

Wykłady:

Etiologia, patomechanizm, objawy i przebieg najczęstszych chorób narządu ruchu. Niepełnosprawność chorych z dysfunkcją narządu ruchu w oparciu o Międzynarodową  Klasyfikację  Funkcjonowania,  Niepełnosprawności i Zdrowia.

Prawidłowa postawa ciała i czynniki na nią wpływające. Zaburzenia proporcji ciała oraz znaczenie badania klatki piersiowej oraz kończyn górnych podczas diagnozowania schorzeń kręgosłupa. Wpływ zniekształceń osi, niestabilności, obciążania osiowego i ruchomości w poszczególnych częściach kręgosłupa na rozwój zmian patologicznych. Metody pomiaru krzywizn kręgosłupa. Deformacje kręgosłupa (kifotyczne, lordotyczne, długołukowe, złożone). Urazy kręgosłupa i miednicy z uwzględnieniem powikłań, w tym uszkodzeń rdzeniowo-korzeniowych oraz późnych następstw urazów kręgosłupa i miednicy.

Leczenie operacyjne chorób kręgosłupa z uwzględnieniem technik stabilizacji i rehabilitacji po zabiegu operacyjnym. Zasady pierwszej pomocy i leczenia operacyjnego doraźnego po urazach kręgosłupa i miednicy. Leczenie nieoperacyjne (masaż, ćwiczenia czynne, magnetoterapia, ultradźwięki, odciążenie) farmakoterapia przeciwbólowa, rehabilitacja chorób kręgosłupa.

Badanie fizykalne kończyn górnych i dolnych poprzez oglądanie, badanie palpacyjne oraz ocenę ruchomości w stawach. Pomiary długości, obwodów, osi kończyny, zakresu ruchów w stawach oraz siły mięśniowej. Przykurcze, niedowłady, ból. Wady rozwojowe kończyn górnych i dolnych u dzieci. Zapalenia stawów kończyn górnych i dolnych u dorosłych i u dzieci. Nieurazowe choroby kończyn dolnych osób dorosłych z uwzględnieniem choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego i kolanowego. Urazy kończyn górnych i dolnych u dorosłych i u dzieci (złamania, zwichnięcia, stłuczenia, skręcenia). Nieurazowe choroby kończyn górnych z uwzględnieniem zmian zwyrodnieniowych barku, łokcia tenisisty, zespołu rowka nerwu łokciowego, zespołu cieśni nadgarstka, choroby Dupuytrena.

Profilaktyka, leczenie operacyjne i nieoperacyjne, rehabilitacja i farmakoterapia przeciwbólowa w chorobach kończyn górnych i dolnych. Zaopatrzenie ortopedyczne w chorobach kończyn górnych i dolnych u dorosłych i u dzieci.

Choroby zapalne narządu ruchu - etiologia, rozpoznanie, obraz kliniczny, leczenie i usprawnianie. 

Nowotwory kości i tkanek miękkich narządu ruchu. Diagnostyka, leczenie, możliwości rehabilitacji.

Zajęcia kliniczne i praktyczne:

Badanie podmiotowe i przedmiotowe pacjenta z dysfunkcją narządu ruchu. Analiza biomechaniczna ruchu w warunkach prawidłowych i w chorobach narządu ruchu. Analiza chodu. Omawianie przypadków klinicznych z uwzględnieniem możliwości terapeutycznych i rehabilitacji.

Podstawy usprawniania po zabiegach operacyjnych, w tym artroskopowych. Czynne ćwiczenia kończyn górnych i dolnych.

Zaopatrzenie ortopedyczne - dobór sprzętu.

Metody zaopatrywania złamań, w tym unieruchamianie kończyn opatrunkami gipsowymi.

 

Metody kształcenia

Wykłady – prezentacje multimedialne, metoda podająca.

Zajęcia praktyczne i zajęcia kliniczne - metoda rozwiązywania problemów klinicznych opartych na przypadkach z oddziału i/lub poradni ortopedycznej. Przygotowanie sprawozdań z przypadków klinicznych z uwzględnieniem odpowiednich metod rehabilitacji w określonych chorobach narządu ruchu, dyskusja, ćwiczenia symulacyjne. Zajęcia realizowane w sali zajęć praktycznych oraz w oddziale klinicznym i w poradni ortopedycznej w grupach 5-6-osobowych. Zajęcia praktyczne poprzedzają zajęcia w oddziale ortopedii i traumatologii (kliniczne). W trakcie zajęć praktycznych student nabywa umiejętności zgodne z praktycznymi efektami uczenia się wskazanymi w aktualnych standardach, które później są wykorzystywane podczas uczestnictwa w zajęciach klinicznych.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich zajęć przewidzianych do realizacji przedmiotu w ramach programu zajęć jest podstawą do ich zaliczenia.

Zaliczenie wykładów: w formie pisemnej (pytania otwarte i/lub test jednokrotnego wyboru). Uzyskanie 60% punktów możliwych do zdobycia jest warunkiem zaliczenia wykładów.

Odsetek prawidłowych odpowiedzi zostanie  przeliczony na stopnie wg skali:

94-100% = 5,0

85-93% = 4,5

76-84% = 4,0

68-75% = 3,5

60-67% = 3,0

0-59% = 2,0

W przypadku braku uzyskania zaliczenia – poprawa w formie odpowiedzi ustnej lub pisemnej. Zaliczenie zajęć praktycznych i klinicznych: kolokwium w formie ustnej lub pisemnej; praktyczne efekty uczenia się sprawdzane są poprzez obserwację studenta i bieżącą kontrolę w trakcie zajęć.

Ocena końcowa to średnia arytmetyczna wszystkich form przewidzianych do realizacji przedmiotu. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.

Nieobecności - dopuszcza się 1 usprawiedliwioną nieobecność, którą Student jest zobowiązany odrobić z inną grupą lub w godzinach konsultacyjnych u prowadzącego zajęcia. Godziny konsultacyjne są podane do wiadomości studentów z początkiem roku akademickiego.

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.

Pozostałe nie wymienione regulacje określa Regulamin Studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

Literatura podstawowa

  1. Szulc A., Marciniak W. (red) (2008) Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja. PZWL, Warszawa.
  2. Petty N.J. (2010) Badanie i ocena narządu ruchu. Podręcznik dla fizjoterapeutów. Urban & Partner, Wrocław.
  3. Nowotny J. (red.): Podstawy kliniczne fizjoterapii w dysfunkcjach narządu ruchu. Wyd. Medipage, Warszawa 2006.

Literatura uzupełniająca

  1. Brotzman S.B., Wilk K.E. (2013) Rehabilitacja ortopedyczna T.1-2. Urban & Partner, Wrocław
  2. Czasopisma tematyczne dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr hab. n. med. Magdalena Gibas-Dorna, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 08-04-2022 23:55)