SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Fizjoterapia kliniczna w dysfunkcjach układu ruchu w: ortopedii i traumatologii - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Fizjoterapia kliniczna w dysfunkcjach układu ruchu w: ortopedii i traumatologii
Kod przedmiotu 12.6-WL-FIZJO-FKDUROT
Wydział Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
Kierunek Fizjoterapia
Profil praktyczny
Rodzaj studiów jednolite magisterskie
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2022/2023
Informacje o przedmiocie
Semestr 4
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 20 1,33 - - Zaliczenie na ocenę
Zajęcia praktyczne 15 1 - - Zaliczenie na ocenę
Zajęcia kliniczne 30 2 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem przedmiotu jest nabycie i utrwalenie przez Studenta umiejętności badania podmiotowego i przedmiotowego pacjenta z dysfunkcją narządu ruchu w zakresie ortopedii i traumatologii oraz umiejętne dobieranie, planowanie i stosowanie zabiegów fizjoterapeutycznych jako elementu terapii usprawniającej.

Ww. cele będą realizowane w semestrach IV i V.

Wymagania wstępne

Znajomość anatomii, fizjologii i biomechaniki narządu ruchu. Zaliczenie i znajomość przedmiotu Kliniczne podstawy fizjoterapii w ortopedii i traumatologii (semestr 3.)

Zakres tematyczny

Zakres tematyczny odnosi się do treści przedmiotu realizowanych w semestrach IV i V.

WYKŁADY:
Ogólne zasady badania fizykalnego w ortopedii i traumatologii. Najczęstsze schorzenia i urazy narządu ruchu - patomechanizm, obraz kliniczny, diagnostyka, profilaktyka, leczenie operacyjne (z uwzględnieniem okresu przed- i pooperacyjnego) i nieoperacyjne. Zastosowanie odpowiednich metod fizjoterapii w zależności od stanu klinicznego i funkcjonalnego pacjenta. Uszkodzenia urazowe narządu ruchu - rodzaje urazów kończyn i kręgosłupa, sposoby zaopatrzenia i usprawniania. Profilaktyka wczesnych i późnych powikłań pourazowych. Profilaktyka przeciwzakrzepowa u pacjentów unieruchomionych. Amputacje - protezowanie i rehabilitacja. Uszkodzenia nieurazowe ze szczególnym uwzględnieniem choroby zwyrodnieniowej - sposoby zaopatrzenia i usprawniania, postępowanie po zabiegach endoprotezowania i po artroskopii. Zespoły bólowe narządu ruchu - możliwości fizjoterapii w profilaktyce i leczeniu. Rola fizjoterapii w leczeniu powikłań pooperacyjnych. Fizjoterapia u dzieci z wadami postawy ciała oraz z wadami wrodzonymi narządu ruchu. Charakterystyka schorzeń i urazów narządu ruchu u pacjentów w podeszłym wieku - odrębności postępowania rehabilitacyjnego.

ZAJĘCIA PRAKTYCZNE, ZAJĘCIA KLINICZNE:

Badanie fizykalne w ortopedii i traumatologii w praktyce. Interpretacja wyników badania podmiotowego i przedmiotowego. Formy unieruchomienia, rodzaje wyciągów i urządzenia techniczne stosowane w traumatologii. Następstwa unieruchomienia narządu ruchu. Wydłużanie kończyn - etapy i rehabilitacja. Właściwy dobór i wykonywanie zabiegów fizjoterapeutycznych u pacjentów z uszkodzeniami narządu ruchu o charakterze urazowym, zwyrodnieniowym, zapalnym oraz w zespołach bólowych kończyn i kręgosłupa. Właściwy dobór i wykonywanie zabiegów fizjoterapeutycznych u pacjentów w okresie okołooperacyjnym, w tym po artroskopii i endoprotezoplastyce. Amputacje - wskazania do amputacji wg Weissa, poziomy amputacji, amputacje naczyniowe. Protezowanie - dobór właściwych protez, przygotowanie do protezowania, instruktaż posługiwania się protezami.

 

Metody kształcenia

Wykłady – prezentacje multimedialne, wykłady interaktywne.

Zajęcia praktyczne i zajęcia kliniczne - metoda rozwiązywania problemów klinicznych opartych na przypadkach z oddziału i/lub poradni ortopedycznej. Przygotowanie sprawozdań z przypadków klinicznych z uwzględnieniem odpowiednich metod rehabilitacji w określonych chorobach narządu ruchu, dyskusja, ćwiczenia symulacyjne. Zajęcia realizowane w sali zajęć praktycznych oraz w oddziale klinicznym i w poradni ortopedycznej w grupach 5-6-osobowych. Zajęcia praktyczne poprzedzają zajęcia w oddziale ortopedii i traumatologii (kliniczne). W trakcie zajęć praktycznych student nabywa umiejętności zgodne z praktycznymi efektami uczenia się wskazanymi w aktualnych standardach, które później są wykorzystywane podczas uczestnictwa w zajęciach klinicznych.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Warunki zaliczenia odnoszą się do przedmiotu realizowanego w semestrach IV i V, który kończy się egzaminem w semestrze V

Uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich zajęć przewidzianych do realizacji przedmiotu w ramach programu zajęć jest podstawą do ich zaliczenia.

Zaliczenie wykładów: w formie pisemnej (pytania otwarte i/lub test jednokrotnego wyboru). Uzyskanie 60% punktów możliwych do zdobycia jest warunkiem zaliczenia wykładów.

Odsetek prawidłowych odpowiedzi zostanie przeliczony na stopnie wg skali:

94-100% = 5,0

85-93% = 4,5

76-84% = 4,0

68-75% = 3,5

60-67% = 3,0

0-59% = 2,0

W przypadku braku uzyskania zaliczenia – poprawa w formie odpowiedzi ustnej lub pisemnej. Zaliczenie zajęć praktycznych i klinicznych: kolokwium w formie ustnej lub pisemnej; praktyczne efekty uczenia się sprawdzane są poprzez obserwację studenta i bieżącą kontrolę w trakcie zajęć.

Ocena końcowa to średnia arytmetyczna wszystkich form przewidzianych do realizacji przedmiotu. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.

Nieobecności - dopuszcza się 1 usprawiedliwioną nieobecność, którą Student jest zobowiązany odrobić z inną grupą lub w godzinach konsultacyjnych u prowadzącego zajęcia. Godziny konsultacyjne są podane do wiadomości studentów z początkiem roku akademickiego.

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.

Pozostałe nie wymienione regulacje określa Regulamin Studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

Literatura podstawowa

  1. M. Paprocka-Borowicz, M. Zawadzki – Fizjoterapia w chorobach układu ruchu; Górnicki Wydawnictwo medyczne; 2012
  2. Brotzman S.B., Wilk K.E. (2013) Rehabilitacja ortopedyczna T.1-2. Urban & Partner, Wrocław.

Literatura uzupełniająca

  1. Szulc A., Marciniak W. (red) (2008) Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja. PZWL, Warszawa.
  2. Czasopisma tematyczne dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr hab. n. med. Magdalena Gibas-Dorna, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 14-04-2022 19:14)