SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Identyfikacja sądowo lekarska - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Identyfikacja sądowo lekarska
Kod przedmiotu 05.9-WP-RzK-ISL
Wydział Wydział Nauk Społecznych
Kierunek Resocjalizacja z kryminologią
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2022/2023
Informacje o przedmiocie
Semestr 5
Liczba punktów ECTS do zdobycia 4
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr n. biol. Dorota Lorkiewicz-Muszyńska
  • dr n. biol. Monica Abreu-Głowacka
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Egzamin
Ćwiczenia 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem kształcenia jest zapoznanie studenta z najnowszymi osiągnięciami naukowymi w antropologii sądowej i genetyce sądowej z zakresu identyfikacji, przegląd przypadków dotyczących zagadnień identyfikacji ofiar oraz sprawców, które najczęściej występują w praktyce osób zwalczających przestępczość, przygotowanie studenta do wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce, zapoznać oraz nauczyć studentów przestrzegania podstawowych algorytmów zachowania osób uczestniczących w oględzinach i badaniach osób poszkodowanych oraz sprawców przestępstw, w tym przestępstw  seksualnych, zabezpieczania materiałów do badań, możliwości i metod stosowanych w identyfikacji ofiar i sprawców przestępstw.

Wymagania wstępne

Znajomość podstaw prawa karnego i kryminologii.

Zakres tematyczny

Wykłady:

  1. Przestępczość seksualna, handel ludźmi. Pornografia z wykorzystaniem osób małoletnich. Procesy rozwojowe człowieka, a problematyka szacowania wieku biologicznego. Kryteria wieku biologicznego.
  2. Identyfikacja ofiar oraz sprawców przestępstw na podstawie zapisów wizyjnych. Cechy fizyczne i behawioralne w identyfikacji osób żywych.
  3. Identyfikacja sprawców na podstawie śladów ugryzień na ciele osób żywych i zmarłych. Ślady ugryzienia w identyfikacji – możliwości i ograniczenia.
  4. Genetyka jako nauka zajmująca się mechanizmami dziedziczenia i zmiennością cech w obrębie populacji. Zasadniczy rozwój genetyki w medycynie sądowej. Polimorfizm markerów genetycznych.. Funkcjonalny podział genomowego DNA - sekwencje minisatelitarne oraz sekwencje mikrosatelitarne. Źródła genomowego DNA. Reakcja łańcuchowej Polimerazy. Podstawy prawne w ustalaniu ojcostwa
  5. Ocena wyników w sprawach o ustalenie ojcostwa, w analizie śladów biologicznych oraz w sprawach o identyfikacji osobniczej. Wstępne metody do identyfikacji rodzaju śladu biologicznego. Zabezpieczenie materiału biologicznego do badań genetyczno-sądowych. Sekwencjonowanie mitochondrialnego DNA. Iloraz wiarygodności jako miara diagnostycznej wartości dowodu z badania DNA.

Ćwiczenia

  1. Metody szacowania wieku biologicznego osób żywych z wykorzystaniem kryterium wieku II-go i III-ciorzędowych cech płciowych, wieku kostnego i zębowego w sprawach przestępczości seksualnej, handlu ludźmi.
  2. Badania identyfikacyjne na podstawie śladów ugryzień na cele człowieka oraz innych podłożach. Zabezpieczanie dowodów rzeczowych, problematyka pobierania materiałów porównawczych, metody badań porównawczych 2D i 3D.
  3. Dokumentacja fotograficzna. Eksperyment procesowy w celu zgromadzenia materiałów porównawczych do badań identyfikacyjnych na podstawie zapisów wizyjnych.
  4. Analiza wyników w sprawach o ustalenie ojcostwa. Identyfikacja rodzaju śladu biologicznego z użyciem wstępnych testów. Ocena wyników w sprawach dot. analizy śladów biologicznych oraz ich wartość dowodowa.
  5. Analiza wyników w sprawach o identyfikacji osobniczej. Ocena statystyczna różnych stopni pokrewieństwa.

Metody kształcenia

Wykłady w formie prezentacji multimedialnych z uwzględnieniem przypadków praktycznych (mogą być przeprowadzone w trybie nauczania zdalnego)

Ćwiczenia praktyczne odbywają się w sali seminaryjnej;

ćwiczenia teoretyczne odbywają się w sali ćwiczeń, ćwiczenia teoretyczne są prowadzone w formie dyskusji, do której podstawą są krótkie prezentacje multimedialne oraz wybrane przypadki - metoda sytuacyjna, praca w grupach, dyskusja.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Ćwiczenia - warunkiem zaliczenia jest uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich zajęć, przewidzianych do realizacji w ramach programu. W trakcie zajęć praktycznych są przeprowadzane 2 kolokwium - antropologia sądowa, genetyka sądowa - w postaci testów - 20 pytań jednokrotnego wyboru, zaliczenie - uzyskanie 11 punktów ze wszystkich możliwych do zdobycia. Ocena za ćwiczenia - średnia arytmetyczna ocen kolokwium. 

Wykład – warunkiem zaliczenia jest uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu. Do egzaminu student jest dopuszczany na podstawie zaliczenia ćwiczeń. Egzamin przeprowadzony w formie pisemnej  - test wielokrotnego wyboru - 40 pytań. Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie >50% - 21 punktów możliwych do zdobycia.  Progi ocen - % (uzyskane pkt.) = ocena

≤ 50% (0-20) = 2,0

≤ 60% (21-24) = 3,0

≤ 70% (25-28) = 3,5

≤ 80% (29-32)= 4,0

≤ 90% (33-36) = 4,5

≤ 100% (37-40) = 5,0

Ocena końcowa: to średnia arytmetyczna wszystkich form przewidzianych do realizacji przedmiotu. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.

Dopuszczalne są 2 nieobecności, które Student powinien odrobić w terminie i w formie uzgodnionej z prowadzącym zajęcia.

Warunki zaliczenia przedmiotu dla osób z indywidualnym trybem studiów - omówienie tematyki ćwiczeń z wykładowcą i zaliczenie kolokwium w terminach konsultacji. Wykłady - zapoznanie się z prezentowanym materiałem umieszczonym na platformie e-learningowej, samokształcenie, dyskusja w terminach konsultacji, zaliczenie wykładu odbywa się na zasadach ogólnych. Ocena końcowa - ustalana na zasadach ogólnych.  

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.
Pozostałe nie wymienione regulacje określa Regulamin Studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Literatura podstawowa

  1. Medycyna sądowa,  tom. 1-3 red. Grzegorz Teresiński, PZWL, 2019-2021

Literatura uzupełniająca

  1. Aktualnie obowiązujące przepisy prawne - ustawy, rozporządzenia, obwieszczenia
  2. Archiwum medycyny sądowej i kryminologii - kwartalnik. https://www.ejournals.eu/AMSiK
  3. Czasopisma dostępne w bibliotece UZ, cyfrowe bazy danych.

Uwagi

-


Zmodyfikowane przez dr hab. Krzysztof Wąż, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 12-02-2022 19:05)