SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Nauka o organizacji - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Nauka o organizacji
Kod przedmiotu 04.9-WZ-ZarzP-NO
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Zarządzanie
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2023/2024
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 4
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Dariusz Stankiewicz
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Egzamin
Ćwiczenia 30 2 18 1,2 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem nauczania przedmiotu jest zapoznanie z podstawami teoretycznymi, formami i ogólnymi zasadami funkcjonowania organizacji, przedstawienie  tendencji rozwojowych  i modeli organizacji i oraz  kształtowanie umiejętności projektowania i przekształcania organizacji

Wymagania wstępne

mikroekonomia, podstawy zarządzania

Zakres tematyczny

W ramach prowadzonych wykładów: Znaczenie teorii organizacji, Organizacja jako obiekt badań. Główne składniki organizacji. Modele organizacji. Koncepcje i metody organizacyjne. Społeczna odpowiedzialność organizacji. Organizacja mono i wielokulturowa. Kultura organizacji. Zasoby organizacji - współzależności, tendencje rozwojowe.  Współdziałanie i rywalizacja wewnątrz i międzyorganizacyjne. Zmiany w organizacji  

W ramach prowadzonych ćwiczeń: Przedmiot i punkt widzenia teorii organizacji. Metafory organizacji. Zasoby organizacji-wiedza jako szczególny zasób organizacji. Struktura organizacji, Strategie organizacji. Konflikt i sprzeczność w organizacji, Otoczenie organizacji. Współczesne koncepcje zarządzania organizacją. Społeczna odpowiedzialność biznesu. Organizacja wielokulturowa. Charakterystyka wybranej organizacji.

Metody kształcenia

Wykład konwencjonalny i  problemowy, , prezentacja multimedialna, , analiza studiów przypadku, praca w zespołach zadaniowych, dyskusja, prezentacja.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Zaliczenie wykładu: warunkiem przystąpienia do egzaminu jest uzyskanie pozytywnej oceny z ćwiczeń. Egzamin w formie pisemnej. Opis 3-5  pytań z listy zagadnień obowiązujących do egzaminu. Zagadnienia podane zostaną studentom miesiąc przed egzaminem.

Warunkiem zaliczenia na ocenę ćwiczeń jest pozytywne zaliczenie kolokwium w formie pisemnej. Na ocenę końcową składa się ocena z kolokwium (50%), ocena za  moderowanie tematu  (30%), aktywność na zajęciach, (20%).

Literatura podstawowa

  1. Kożuch B., Nauka o organizacji, Wyd. CeDeWu, Warszawa 2021
  2. Cyfert S., Krzakiewicz K., Nauka o organizacji, Towarzystwo Naukowe Organizacji Kierownictwa, Poznań 2009.
  3. Walczak W., Nauka o organizacji, Wyższa Szkoła Zarządzania, Warszawa 2010.
  4. Zawadzki J., Nauka o organizacji, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Kalisz 2008.
  5. Morgan G., Obrazy organizacji, PWN, Warszawa 2008

Literatura uzupełniająca

 

  1. Kowalczyk S., Organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem samochodowym, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Warszawa, 2011.
  2. Mażewska M., Rabczanko A., Tórz A., Organizacja i zarządzanie działalnością inkubatorów technologicznych, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Gdańsk 2011.
  3. Michalak A. (red.), Partnerstwo publiczno-prywatne jako instrument finansowania działań jednostek samorządu terytorialnego, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2011.
  4. Morgan G., Images 0f Organization , SagePubn, 2006
  5. Hatch J., Organization Theory, Oxford University Press,2018

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Dariusz Stankiewicz (ostatnia modyfikacja: 23-05-2023 18:19)