SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Opieka i edukacja terapeutyczna w zaburzeniach układu nerwowego - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Opieka i edukacja terapeutyczna w zaburzeniach układu nerwowego
Kod przedmiotu 12.6-WL-PIELD-ZUN
Wydział Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
Kierunek Pielęgniarstwo
Profil praktyczny
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra pielęgniarstwa
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2023/2024
Informacje o przedmiocie
Semestr 1
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • prof. dr hab. n. med. Radosław Kaźmierski
  • dr Jolanta Chmielowiec
  • dr n. med. Joanna Hoffmann-Aulich
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 10 0,67 10 0,67 Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia 10 0,67 10 0,67 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studentów w wiedzę i umiejętności dające możliwość profesjonalnego oraz nowoczesnego sprawowania opieki pielęgniarskiej i edukacji terapeutycznej nad pacjentem ze zaburzeniem  układu nerwowego.

Wymagania wstępne

Wiedza z zakresu podstaw pielęgniarstwa, neurologii i pielęgniarstwa neurologicznego na poziomie studiów pierwszego stopnia.

Zakres tematyczny

Wykłady:

1. Choroby otępienne, w szczególności choroba Alzheimera, otępienie czołowo-skroniowe, otępienie naczyniopochodne.

2. Choroby naczyniowe ośrodkowego układu nerwowego, w szczególności udar mózgu  i choroby  jąder podstawy, w szczególności choroba Parkinsona.

3. Choroby demielinizacyjne, w szczególności stwardnienie rozsiane oraz zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

4. Choroby układu nerwowo–mięśniowego, w szczególności stwardnienie boczne zanikowe, oraz padaczka i zespoły padaczkowe (z włączeniem aspektu teratogenności leków).Wykłady:

 

Ćwiczenia:

  1. Zasady planowania opieki nad chorymi w pielęgniarstwie neurologicznym.
  2. Grupy leków i ich działanie na układy i narządy chorego w różnych schorzeniach neurologicznych z uwzględnieniem działań niepożądanych, interakcji z innymi lekami i dróg podania.
  3. Przygotowanie chorego do samoopieki w schorzeniach neurologicznych.
  4. Zasady aktywizacji chorego ze schorzeniami neurologicznymi niepełnosprawnego .
  5. Edukacja terapeutyczna  pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, grupy wsparcia.

Metody kształcenia

Wykład informacyjny, analiza przypadków indywidualnych, analiza dokumentów, studium przypadku.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wykład: zaliczenie całości  przedmiotu (obejmujące materiał wykładów i ćwiczeń) z oceną w formie pisemnej - test jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru, warunkiem zdania jest uzyskanie 60% punktów możliwych do zdobycia.

Aby podwyższyć ocenę z egzaminu studentka/student może uzyskać dodatkowo 5% uzyskanych na teście punktów dodanych do wyniku egzaminu testowego, jeżeli samodzielnie przygotuje prezentację (6-12 slajdów) z zakresu tematyki wykładów. Warunkiem uzyskania dodatkowych punktów jest zaliczenie prezentacji przez prowadzącego wykłady oraz uzyskanie minimum 60% punktów możliwych do zdobycia.

Studentki/studenci zobowiązani są do uczestniczenia w wykładach, w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się, nieobecność na jednym wykładzie bez usprawiedliwienia.

Każdą  nieobecność (w tym usprawiedliwioną) należy odrobić poprzez przygotowanie ww. prezentacji, jednak w tym przypadku słuchaczce /owi nie przysługuje dodatkowe 5% punktów, doliczanych do wyniku testu.

W przypadku liczby nieobecności większej niż jedna, konieczne jest przedstawienie zwolnienia lekarskiego (lub w wyjątkowych przypadkach zaświadczenia o zdarzeniu losowym).

Brak możliwości zaliczenia przedmiotu, będzie miał miejsce w przypadku :

  • powyżej jednej nieobecności nieusprawiedliwionej
  • lub nieobecności na 50% wykładów (niezależnie od usprawiedliwienia lub jego braku).

Nieobecność studentki/ta podczas sprawdzania wiedzy, która została usprawiedliwiona odpowiednim dokumentem poświadczającym chorobę (zwolnienie lekarskie) lub wypadek losowy w ciągu 3 dni od zdarzenia, upoważnia do wyznaczenia przez Koordynatora przedmiotu terminu zaliczenia, który będzie traktowany jako pierwszy termin dla danego Studenta/tki, przy czym forma zaliczenia/egzaminu może mieć charakter odpowiedzi ustnej lub pisemnej (pytania zamknięte i/lub otwarte).

Student/ka jest zobowiązany do terminowego wypełniania zleconych przez nauczyciela zadań domowych

Ćwiczenia: warunkiem zaliczenia jest uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich zajęć, przewidzianych do realizacji w ramach programu. Ocenie podlegają: kolokwia sprawdzające wiedzę przed lub po każdym bloku tematycznym – ocena pozytywna powyżej 60% uzyskanych punktów, test, wykonanie zadania indywidualnego, praca w grupie. W przypadkach nieobecności, Student powinien uzupełnić braki w terminie uzgodnionym z prowadzącym zajęcia.

Ocena końcowa: to średnia arytmetyczna wszystkich form przewidzianych do realizacji przedmiotu. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.

94-100% = 5,0, 85-93% = 4,5, 76-84% = 4,0, 68-75% = 3,5, 60-67% = 3,0, 0-59% = 2,0.

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.
Pozostałe nie wymienione regulacje określa Regulamin Studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

Literatura podstawowa

 

  1. Jaracz K., Domitrz  I. (red). Pielęgniarstwo neurologiczne. PZWL Wydawnictwo Lekarskie Warszawa , wydanie II, 2019
  2. Jabłońska R, Ślusarz R. Wybrane problemy pielęgnacyjne pacjentów w schorzeniach układu nerwowego. Wyd. Contuino Wrocław 2012.

 

 

 

Literatura uzupełniająca

  1. Czasopismo "Pielęgniarstwo Neurologiczne i Neurochirurgiczne" http://www.jnnn.pl/index.php/neurological-and-neurosurgical
  2. Pielęgniarstwo XXI Wieku. http://www.wydawnictwo.umlub.pl
  3. Czasopismo "Problemy Pielęgniarstwa" https://journals.viamedica.pl/

Uwagi


Zmodyfikowane przez prof. dr hab. n. med. Radosław Kaźmierski (ostatnia modyfikacja: 24-08-2023 19:05)