SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Pakowanie żywności - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Pakowanie żywności
Kod przedmiotu 01.0-WB-TŻŻCD-Pż-S23
Wydział Wydział Nauk Biologicznych
Kierunek Technologia żywności i żywienie człowieka
Profil praktyczny
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr letni 2023/2024
Informacje o przedmiocie
Semestr 2
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr inż. Agnieszka Maj
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie z metodami pakowania żywności, rodzajami opakowań i wymaganiami stawianymi nowoczesnym opakowaniom do żywności. Zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu właściwego znakowania opakowań do żywności.

Wymagania wstępne

Podstawowa wiedza z zakresu mikrobiologii i ogólnej technologii żywności.

Zakres tematyczny

Wykłady:

  1. Definicje związane z pakowaniem żywności. Charakterystyka i funkcje opakowań.
  2. Znakowanie opakowań. Etykiety opakowań indywidualnych i zbiorczych: informacje, które powinny zawierać. Marketingowa rola etykiety.
  3. Kryteria klasyfikacji opakowań. Charakterystyka opakowań metalowych i szklanych – właściwości, zastosowanie i funkcje.
  4. Charakterystyka opakowań papierowych, drewnianych oraz wykonanych z materiałów włókienniczych i podobnych – właściwości, zastosowanie i funkcje.
  5. Charakterystyka opakowań z włókien sztucznych – właściwości, zastosowanie i funkcje.
  6. Opakowania nowoczesne – powłoki ochronne jadalne, opakowania aktywne, opakowania inteligentne. Pakowanie żywności a środowisko.
  7. Systemy pakowania: pakowanie próżniowe, pakowanie w atmosferze ochronnej, pakowanie „bag in box”. Pakowanie aseptyczne.

Ćwiczenia:

  1. Kryteria doboru materiału opakowaniowego do produktu: wielkość porcji produktu, bezpieczeństwo mikrobiologiczne, warunki przechowywania zapakowanego produktu, fotolabilność produktu, koszt, aspekt marketingowy, możliwość recyklingu i wpływ na środowisko.
  2. Badanie wpływu doboru opakowania do produktu - pakowanie produktów owocowych i warzywnych i ocena organoleptyczna wpływu wybranej metody pakowania na cechy organoleptyczne i czystość mikrobiologiczną produktu.
  3. Badanie wpływu doboru opakowania na pakowany produkt - pakowanie produktów mięsnych i ocena organoleptyczna wpływu wybranej metody pakowania na cechy organoleptyczne i czystość mikrobiologiczną produktu.
  4. Badanie wpływu doboru opakowania na pakowany produkt - pakowanie produktów zbożowych sypkich i ocena organoleptyczna wpływu wybranej metody pakowania na cechy organoleptyczne i czystość mikrobiologiczną produktu.
  5. Badanie wpływu doboru opakowania na pakowany produkt - pakowanie produktów o wysokiej zawartości tłuszczu i ocena organoleptyczna wpływu wybranej metody pakowania na cechy organoleptyczne produktu.
  6. Badanie wpływu doboru opakowania na postrzeganie produktu przez konsumenta na przykładzie produktów przemysłu cukierniczego - ocena konsumencka wybranego produktu i jego opakowania.
  7. Przygotowanie w formie referatu propozycji pakowania wybranego produktu. Przedstawienie referatu i dyskusja.

Metody kształcenia

Metody podające: wykład konwersatoryjny

Metody poszukujące:

- studium przypadku

- referat z dyskusją

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Ćwiczenia: warunkiem zaliczenia jest złożenie sprawozdań z ćwiczeń laboratoryjnych oraz przygotowanie i przedstawienie referatu, w którym student zaproponuje wybrany przez siebie sposób pakowania wybranego produktu, wykorzystując wiedzę i umiejętności nabyte w trakcie zajęć. Referat powinien zawierać charakterystykę pakowanego produktu, uzasadnienie doboru opakowania i metody pakowania, propozycję etykiety (rysunek lub fotografia), rysunek lub fotografię makiety opakowanego produktu. Ocena pozytywna – jeśli student uzyska powyżej 50% punktów możliwych do otrzymania. Sprawozdania z ćwiczeń powinny zawierać wstęp teoretyczny, opis wykonanego badania, jego przebieg, niezbędne obliczenia oraz obserwacje i wnioski. Ocena z ćwiczeń (OC) jest średnią arytmetyczną oceny za sprawozdania i za referat.

Wykład: warunkiem zaliczenia wykładu jest test z pytaniami zamkniętymi i otwartymi. Ocena (OW) jest pozytywna, jeśli student udzieli 50% poprawnych odpowiedzi.

Ocena końcowa: ocena końcowa jest średnią arytmetyczną oceny z ćwiczeń (OC) i oceny z kolokwium (OW).

Literatura podstawowa

 

  1. Bradley C., Corsini. L, "A literature review and analytical framework of the sustainability of reusable packaging." Sustainable Production and Consumption 2023.
  2. Budryn G., Nowak A.,. "Innowacje w pakowaniu żywności w gospodarce zrównoważonej." Przemysł Spożywczy 75.11 (2021): 32-36.
  3. Dudziński Z. Opakowania w gospodarce magazynowej z dokumentacją i wzorcową instrukcją gospodarki opakowaniami. Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr, Gdańsk, 2007.
  4. Leszczyński K. (red.), Żbikowska A. (red.), Opakowania i pakowanie żywności: wybrane zagadnienia. Wydawnictwo SGGW, Warszawa, 2016.
  5. Lisińska-Kuśnierz M., Ucherek M. Podstawy opakowalnictwa towarów. Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, 2004.
  6. Lisińska-Kuśnierz M., Ucherek M. Znakowanie i kodowanie towarów. Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, 2005.

Literatura uzupełniająca

  1. Athanassiou A. (red.), Sustainable Food Packaging Technology, Willey, 2021.
  2. Czasopismo „Opakowanie”.
  3. Galus, S., Nowacka, M. (2023). Opakowania aktywne w przemyśle spożywczym. Część 1. Przemysł Spożywczy, 77.
  4. Limbo S. Food Packaging Materials, Springer, 2015.
  5. Robertson G. L., Food Packaging: Principles and Practice, CRC Press, 2012.
  6. Trusiński, M., Wojciechowski, P., Galus, S., Chądzyńska, M., & Nowacka, M. (2023). Opakowania aktywne w przemyśle spożywczym. Część 2, Aspekty prawne. Przemysł Spożywczy, 77.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr hab. Mariusz Kasprzak, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 31-08-2023 18:19)