SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Podstawy fizjologii zwierząt - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Podstawy fizjologii zwierząt
Kod przedmiotu 13.1-WB-OSP-Pdst.FZ-L-S15_pNadGenVF94G
Wydział Wydział Nauk Biologicznych
Kierunek Ochrona środowiska
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2017/2018
Informacje o przedmiocie
Semestr 5
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr hab. Mariusz Kasprzak, prof. UZ
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Laboratorium 30 2 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studentów z budową i funkcjonowaniem układu krążenia, krwionośnego, oddechowego, wydalniczego oraz narządów zmysłów u  zwierząt. Mechanizmy utrzymania homeostazy w organizmie. Nauczenie studentów podstawowych zasad bezpiecznej pracy w laboratorium fizjologii oraz obsługi podstawowego sprzętu laboratoryjnego jak: mikroskop świetlny, wirówka, spektrofotometr, pipety automatyczne analizator moczu. Wytworzenie potrzeby odpowiedzialności za uzyskanie prawidłowego wyniku przeprowadzanej analizy. Wykształcenie krytycznego podejścia do uzyskanych wyników oraz analizy ewentualnych błędów analitycznych

Wymagania wstępne

Znajomość podstawowych procesów biochemicznych. Posługiwanie się mikroskopem świetlnym na każdym z powiększeń. Znajomość systematyki zwierząt na poziomie szkoły średniej.

Zakres tematyczny

Anatomia i fizjologia porównawcza układu krążenia, pokarmowego, wydalniczego, oddechowego u kręgowców. Fizjologia zmysłów. Przykłady homeostazy jako efekt współdziałania wszystkich układów. Hematologia porównawcza kręgowców.

Metody kształcenia

Zajęcia laboratoryjne w których student osobiście przeprowadza analizy hematologiczne we krwi. Bada procesy trawienne in vitro. Analizuje jakościowo i ilościowo składniki moczu.Analizuje przebieg eksperymentów fizjologicznych przeprowadzanych na zwierzętach w oparciu o filmy dydaktyczne. 

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Laboratorium: warunkiem zaliczenia jet uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich ćwiczeń laboratoryjnych przewidzianych do realizacji w ramach programu laboratoriów.

Egzamin końcowy do którego student jest dopuszczany na podstawie uprzedniego zaliczenia wszystkich ćwiczeń. 120 minutowy egzamin  przeprowadzony będzie w formie pisemnej. Polega na opisowym scharakteryzowaniu 5 zjawisk fizjologicznych zachodzących na poziomie organizmu. Na ocenę dostateczną konieczne jest prawidłowe scharakteryzowanie przynajmniej trzech procesów.

Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest zaliczenie wszystkich jego form. Ocena końcowa na zaliczenie przedmiotu jest średnią arytmetyczną z ocen za poszczególne formy zajęć.

 

Literatura podstawowa

1. Badania laboratoryjne. Franciszek Kokot PZWL 2011 Warszawa

2. Interpretacja badań laboratoryjnych. Jacques Wallach. Medipage 2011 Warszawa

3. Atlas hematologiczny z elementami diagnostyki laboratoryjnej i hemostazy. Maria Kozłowska Skrzypczak PZWL 2016 Warszawa

 

Literatura uzupełniająca

1. Diagnostyka laboratoryjna moczu i innych płynów ustrojowych. Nancy A. Brunzel. Edra Urban and Partner 2016 Wrocław

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr hab. Mariusz Kasprzak, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 19-05-2017 13:50)