SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Pracownia grafiki warsztatowej - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Pracownia grafiki warsztatowej
Kod przedmiotu 03.1-WA-GrafP-PGWA-Ć-S14_pNadGenZ79KQ
Wydział Wydział Artystyczny
Kierunek Grafika
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2018/2019
Informacje o przedmiocie
Semestr 4
Liczba punktów ECTS do zdobycia 5
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • prof. Piotr Szurek
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Ćwiczenia 60 4 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zajęcia mają na celu poznanie podstawowych technik graficznych, opanowanie przez studentów warsztatu graficznego druku wklęsłego, wypukłego, płaskiego oraz druku cyfrowego.

 Zajęcia maja na celu rozbudzenie wrażliwości plastycznej i inicjują własny proces kreacji artystycznej w oparciu o poznane techniki graficzne i dyskusję na temat realizacji.

Wymagania wstępne

Studenci przedstawiają swoje dotychczasowe prace plastyczne (wykonane w innych pracowniach np. rysunkowych czy malarskich lub prace wykonane poza pracownią) i nie tylko. Ma to na celu poznanie studenta, jego predyspozycji i zainteresowań.

Studenci powinni posiadać podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu historii grafiki, oraz orientować się w zagadnieniach aktualnej sztuki i kultury.

Zakres tematyczny

Zajęcia zapoznają studentów z podstawowymi technikami druku wklęsłego, druku wypukłego, sitodruku, litografii oraz druku cyfrowego.

Ogromną rolę odgrywa proces drukowania. Druk w grafice artystycznej nie musi być czynnością mechaniczną i może stanowić element artystycznej kreacji. Program zakłada swobodę i samodzielność poszukiwań. Studenci powinni pogłębiać wiedzę technologiczną, łączyć techniki czy nawet eksperymentować aby odnaleźć takie środki wyrazu artystycznego, które w najwłaściwszy sposób pozwoliłyby na realizację własnych zamierzeń twórczych. Studenci realizują swoje zadania w oparciu o projekty skonsultowane i zaakceptowane przez prowadzącego pracownię. Zakres ćwiczeń i tematów związany jest z rokiem studiów i uzależniony od indywidualnych predyspozycji studenta.

Metody kształcenia

Zajęcia mają formę ćwiczeń i działań w pracowni graficznej. ­­Studenci realizują grafiki w oparciu o tematy zaproponowane przez prowadzących pracownię. W uzasadnionych przypadkach realizują własne propozycje tematyczne. Po zaakceptowaniu projektu wybierana jest technika, metoda realizacji i sposób drukowania.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Na ogólną ocenę pracy studenta składają się: aktywność w pracowni, zaangażowanie i współpraca z prowadzącymi, samodzielność, kreatywność, ocena artystycznego i technicznego rezultatu prac. Istotne jest zrealizowanie ustalonej ilości prac.

Literatura podstawowa

  1. Ales Krejca, „Techniki sztuk graficznych”, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa, 1984

  2. Andrzej Jurkiewicz, „Podręcznik metod grafiki artystycznej”, Arkady, Warszawa, 1975

  3. Jerzy Werner, „Podstawy technologii malarstwa i grafiki”, PWN, Warszawa, 1979

  4. „Grafika artystyczna – podręcznik warsztatowy”, Wydział Grafiki ASP w Poznaniu, Poznań, 2007

  5. Jorgi Catafal, Clara Olivia, „Techniki graficzne”, Arkady, Warszawa, 2004

  6. Richard Noyce "Printmaking at the edge"

Literatura uzupełniająca

Katalogi i albumy polskich i międzynarodowych przeglądowych wystaw grafiki współczesnej np. Kraków, Katowice, Seul, Ljubljana, itp.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Katarzyna Dziuba (ostatnia modyfikacja: 29-05-2018 16:54)