SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Praktyka pedagogiczna w przedszkolu - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Praktyka pedagogiczna w przedszkolu
Kod przedmiotu 05.0-WP-PEDD-PRP
Wydział Wydział Nauk Społecznych
Kierunek Pedagogika / Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2018/2019
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 1
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Agnieszka Olczak
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Praktyka 25 1,67 25 1,67 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Doskonalenie umiejętności zastosowania zgromadzonej wiedzy w toku działań praktycznych. Gromadzenie doświadczeń w zakresie planowania pracy z dziećmi, prowadzenia dialogu z nauczycielami i rodzicami. Poszerzenie wiedzy na temat organizacji funkcjonowania instytucji przedszkolnej.

Wymagania wstępne

Podstawowe umiejętności z zakresu pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, dydaktyki ogólnej i metodyk szczegółowych.

 

Zakres tematyczny

Przez cały okres trwania praktyki student wspiera się wiedzą teoretyczną i metodyczną, którą zdobył między innymi podczas zajęć z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz ich metodyk szczegółowych na studiach licencjackich. W czasie trwania praktyki zadaniem studenta jest hospitacja zajęć nauczyciela-opiekuna, obserwacja organizacji sytuacji edukacyjnych wspierających dziecko w uczeniu się, nabywaniu umiejętności, gromadzeniu doświadczeń oraz samodzielne prowadzenie autorskich zajęć z dziećmi. W trakcie praktyki następuje rozwijanie kompetencji dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych Studenta poprzez: dalsze zapoznawanie ze specyfiką funkcjonowania przedszkola i szkoły, realizowanych w nim zadań, organizacji pracy nauczyciela, działania dzieci, prowadzonej dokumentacji, bieżących zmian w tym zakresie; obserwowanie aktywności dzieci, interakcji dzieci z nauczycielem i nauczyciela z rodzicami, obserwowanie czynności dydaktycznych nauczyciela-opiekuna; współdziałanie z nauczycielem w celu sprawowania opieki nad grupą, podejmowania działań dydaktycznych i wychowawczych, samodzielne prowadzenie zajęć edukacyjnych; dalsze doskonalenie umiejętności pełnienia roli wychowawcy, w tym rozpoznawanie potrzeb i możliwości dzieci, samodzielne prowadzenie zajęć dydaktycznych, podejmowanie indywidualnej pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Analizę i interpretację sytuacji pedagogicznych, poprzez prowadzenie dokumentacji praktyki, konfrontowanie wiedzy teoretycznej z praktyczną, konsultacje z opiekunem praktyk.

Metody kształcenia

Metoda działań praktycznych.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Praktyka

Odbycie, wymaganej regulaminem studiów, 25 godzin praktyki w grupie przedszkolnej  potwierdzonych opinią nauczyciela-opiekuna. Podstawą zaliczenia praktyk jest pozytywna ocena wystawiona przez nauczyciela opiekuna, obejmująca zaplanowanie zajęć (w tym przygotowanie konspektów i pomocy dydaktycznych), a następnie poprowadzenie zajęć (zabaw, zadań) dla dzieci. Ocena końcowa stanowi średnią ważoną – 80% oceny z praktyk wystawionej przez nauczyciela opiekuna i 20% oceny opiekuna z ramienia UZ obejmującej przygotowanie i terminowe rozliczenie dokumentacji.

Ocena końcowa

Ocena końcowa z przedmiotu jest ocena z praktyki.

Literatura podstawowa

Literatura metodyczna służąca przygotowaniu się studenta do zajęć w przedszkolu

Literatura uzupełniająca

Literatura specjalnościowa, prasa metodyczna.

Uwagi

Lista organizatorów praktyk na poszczególnych specjalnościach, dokumenty oraz harmonogram praktyk, podawane są na stronie internetowej wydziału. Szczegółowe instrukcje praktyk są dostępne u organizatorów praktyk. Zasady zaliczania praktyki bez obowiązku jej odbywania reguluje Regulamin studiów UZ


Zmodyfikowane przez dr Klaudia Kasowska (ostatnia modyfikacja: 28-04-2018 09:43)