SylabUZ

Generate PDF for this page

Intoduction to Economics - course description

General information
Course name Intoduction to Economics
Course ID 14.3-WP-PSP-PE
Faculty Faculty of Social Sciences
Field of study Social work
Education profile practical
Level of studies First-cycle studies leading to Bachelor's degree
Beginning semester winter term 2019/2020
Course information
Semester 1
ECTS credits to win 3
Course type optional
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr Joanna Wyrwa
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 15 1 9 0,6 Credit with grade

Aim of the course

Zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami i zagadnieniami z zakresu ekonomii. Wyjaśnienie problemów i zjawisk ekonomicznych zachodzących we współczesnej gospodarce. Zaprezentowanie rozwoju głównych teorii i koncepcji ekonomicznych oraz pokazanie ich praktycznego wykorzystania przez indywidualne podmioty gospodarcze oraz w polityce gospodarczej. Zdobycie umiejętności i kompetencji rozumienia i posługiwania się podstawowymi kategoriami gospodarki rynkowej. Umożliwienie studentom samodzielnego analizowania poszczególnych aspektów funkcjonowania obszarów gospodarki w skali mikro- i makroekonomicznej.

 

Prerequisites

Podstawowa wiedza z matematyki. Umiejętności rozumienia, analizowania oraz interpretowania różnych zjawisk.

Scope

Treści wykładów:

Miejsce ekonomii w nauce, przedmiot zakres i główne problemy oraz podział ekonomii. Rynek i jego rola w gospodarce. Formy zawodności rynku. Podstawowe kategorie gospodarki rynkowej – rynek, popyt, podaż, ceny, konkurencja, podmioty gospodarcze. Równowaga rynkowa w ujęciu statycznym. Elastyczność popytu i podaży i jej zastosowania. Podstawy teorii zachowań konsumenta. Podstawy decyzji ekonomicznych producenta. Koszty produkcji i przychody przedsiębiorstwa. Rola państwa w gospodarce. Rachunek PKB i wielkości pokrewnych. Wzrost i rozwój gospodarczy. System pieniężno-kredytowy. Inflacja i jej skutki w gospodarce. Problemy bezrobocia na rynku pracy. System budżetowy państwa. Równowaga makroekonomiczna w ujęciu keynesowskim i klasycznym.

Teaching methods

Wykład: konwencjonalny, problemowy.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Warunkiem zaliczenia wykładu jest: pozytywna ocena z kolokwium (80%), aktywność na zajęciach (20%). Kolokwium, oceniające efekty kształcenia w zakresie wiedzy i umiejętności odbędzie się w formie testu składającego się z pytań zamkniętych i otwartych. Całkowita ilość punktów możliwa do uzyskania z testu wynosi 100. Suma punktów uzyskanych z testu decydować będzie o ocenie: bardzo dobry (91 – 100 pkt.), dobry plus (81 – 90 pkt.), dobry (71 – 80 pkt.), dostateczny plus (61 – 70 pkt.), dostateczny (51 – 60 pkt.). W trakcie semestru studenci mogą uzyskiwać dodatkowe punkty za aktywność. Dodatkowe punkty mogą być uzyskane za udokumentowaną aktywność związaną z tematyką przedmiotu prowadzoną w ramach zajęć pozaobowiązkowych, np. projekty realizowane w kołach naukowych, dodatkowe indywidualne projekty, publikacje w czasopismach.

Recommended reading

  1. Milewski R., Kwiatkowski E., Podstawy ekonomii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018.
  2. Marciniak S. (red.), Marko- i mikroekonomia. Podstawowe problemy współczesności, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013.
  3. Księżyk M., Ekonomia współczesnej gospodarki rynkowej, Wydawnictwo AGH, Kraków 2015.
  4. Czarny B., Podstawy ekonomii, PWE, Warszawa 2011.

Further reading

  1. Skawińska E., Sobiech K., Nawrot K., Makroekonomia. Teoretyczne i praktyczne aspekty gospodarki rynkowej, PWE, Warszawa 2011.
  2. Skawińska E., Sobiech K.G., Wstęp do makroekonomii, Wydawnictwo Politechnika Poznańska, Poznań 2010.
  3. Rekowski M., Mikroekonomia, Wydawnictwo Akademia, Poznań 2011.

Notes


Modified by dr Joanna Wyrwa (last modification: 23-04-2019 23:07)