SylabUZ

Generate PDF for this page

Diploma seminar - course description

General information
Course name Diploma seminar
Course ID 02.1-WI-ArchP-SD-S20
Faculty Faculty of Civil Engineering, Architecture and Environmental Engineering
Field of study Architecture
Education profile academic
Level of studies First-cycle studies leading to Engineer's degree in Architecture
Beginning semester winter term 2020/2021
Course information
Semester 8
ECTS credits to win 2
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr hab. inż. arch. Bogusław Wojtyszyn, prof. UZ
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Laboratory 15 1 - - Credit with grade

Aim of the course

1. Celem w zakresie wiedzy jest zapoznanie studenta z zasadami realizacji inżynierskiej pracy dyplo­mowej zgodnie z obowiązującym Regulaminem studiów Uniwersytetu Zielonogórskiego i wymaganymi standardami kształcenia na kierunku studiów architektura,

2. Celem w zakresie umiejętności jest nauczenie studenta formułowania celu, zakresu i przedmiotu pracy oraz uzasadnienia podjęcia tematu pracy, a także redagowania i logicznej argumentacji treści pracy, wyciągania poprawnych wniosków, korzystania ze źródeł naukowych, technicznych i prawnych, oraz opanowania grafiki i techniki pisania pracy dyplomowej,

3. Celem w zakresie kompetencji personalnych i społecznych jest przygotowanie studenta do podjęcia w sposób przejrzysty i zrozumiały, samodzielnej publicznej prezentacji inżynierskiej pracy dyplomowej oraz jej obrony w ramach opracowanego tematu, a także do przekazywania rzetelnej wiedzy związanej z działalnością zawodową.
w architekturze i urbanistyce.

Prerequisites

Formalne:

Student wcześniej musi uzyskać zaliczenie z praktyk i stażu zawodowego, a także z przedmiotów: w pełnym zakresie z projektowania obiektów architektonicznych i z projektowania zespołów urbanistycznych wraz z organizacją procesu inwestycyjnego.

Scope

Program laboratorium:

Wymagania dotyczące czynności formalnych związanych z realizacją pracy dyplomowej, w tym dotyczących: promotora i tematu pracy, zasad realizacji i obsługi formalnej pracy oraz obrony pracy i egzaminu dyplomowego.

Zasady redagowania pracy dyplomowej, w tym dotyczące:

  • układu inżynierskiej pracy dyplomowej realizowanej na kierunku architektura w zakresie części wstępnej (wprowadzenia), części studialnej (analiz), części koncepcyjnej (projektu), zakończenia (podsumowania) i innych elementów układu pracy znajdujących się poza treścią zasadniczą pracy,

  • metod graficznych i techniki pisania w zakresie sposobu wykonania: strony tytułowej, spisu treści, wykazu skrótów i symboli, streszczenia, tabel, ilustracji w tekście (fotografie, wykresy, ryciny itp.), rysunków projektu architektonicznego i urbanistycznego, zapisu liczb, wzorów i symboli oraz nazw geograficznych i gatunków biologicznych, tworzenia cytatów z piśmiennictwa, przypisów i bibliografii oraz załączników.

.

Teaching methods

Metody podające:

Zajęcia podające wydziałowe zasady realizacji inżynierskiej pracy dyplomowej, odbywają się w formie audio-wizualnych prezentacji materiałów źródłowych przez kilkuosobowe grupy studenckie oraz uzupełniającego omówienia i dyskusji nad kolejno przedstawionymi przez studentów treściami w za­kresie tematycznym przedmiotu.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Laboratorium:

Student poddaje się weryfikacji wiedzy dotyczącej zasad realizacji inżynierskiej pracy dyplomowej zgodnie z obowiązującym Regulaminem studiów Uniwersytetu Zielonogórskiego, poddaje się weryfika­cji wiedzy w zakresie dyplomowania według obowiązujących standardów kształcenia na kierunku stu­diów architektura, przedstawia do weryfikacji opracowaną stronę tytułową i układ inży­nierskiej pracy dyplomowej oraz wybrane treści opracowane graficznie i tekstowo, wykazuje się świa­domością koniecznego wykonania w sposób przejrzysty i zrozumiały, samodzielnej publicznej prezen­tacji inżynierskiej pracy dyplomowej oraz jej obrony w ramach opracowanego tematu, potwierdza, że jest przygotowany do przekazywania rzetelnej wiedzy związanej z działalnością zawodową w architek­turze i urbanistyce.

 

Recommended reading

1. Dudziak A., Żejmo A.: „Redagowanie prac dyplomowych. Wskazówki metodyczne dla studentów”, DIFIN, Centrum Doradztwa i Informacji, 2008.
2. Gambarelli G., Łucki Z.: „ Jak przygotować pracę dyplomową i doktorską. Wybór tematu, pisanie, prezentowanie, publikowanie”, UNIVERSITAS, Kraków 2001.
3. Oliver P.: „Jak pisać prace uniwersyteckie”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1999.
4. Pioterek P., Zieleniecka B.: „Technika pisania prac dyplomowych”, WSB, Poznań 2004.
5. Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego: „W sprawie standardu przygotowującego do wykonywania zawodu architekta na poziomie studiów pierwszego   stopnia” z dnia 18 lipca 2019 r., Dz. U. poz. 1359.
6. Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska: „Zasady dyplomowania na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska”, Uniwersytet Zielonogórski, Zielona Góra 2019.
7. Uniwersytet Zielonogórski: „Regulamin studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim” - ważny od 01 października 2019 r. (tekst jednolity) – załącznik do Uchwały nr 558 z dn. 25.09.2019 r.

Further reading

  1. Boć J.: „Jak pisać pracę magisterską”, Wrocław, 2006.
  2. Weiner J.: „Technika pisania i prezentowania przyrodniczych prac naukowych”, PWN, 2000.

Notes

Sala seminaryjna z możliwością zaciemnienia powinna być wyposażona w sprzęt audio-wizualny, tablice do pisania i prezentowania plansz projektowych.


Modified by dr hab. inż. arch. Bogusław Wojtyszyn, prof. UZ (last modification: 26-04-2020 18:36)