SylabUZ

Generate PDF for this page

Urban Landscape (complementary project) - course description

General information
Course name Urban Landscape (complementary project)
Course ID 02.1-WI-ArchP-KM(PU)-S20
Faculty Faculty of Civil Engineering, Architecture and Environmental Engineering
Field of study Architecture / Projektowanie architektoniczno-urbanistyczne
Education profile academic
Level of studies Second-cycle studies leading to MSc degree in Architecture
Beginning semester summer term 2020/2021
Course information
Semester 2
ECTS credits to win 3
Course type optional
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr hab. inż. arch. Bogusław Wojtyszyn, prof. UZ
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Project 30 2 - - Credit with grade

Aim of the course

1. Celem w zakresie wiedzy jest zapoznanie studenta z metodami analizy krajobrazu historycznych i współczesnych obszarów zabudowanych w mieście.

2. Celem w zakresie umiejętności jest nauczenie studenta sporządzania badawczo-projektowych opra­cowań oceny krajobrazu miejskiego na podstawie dokumentacji kartograficznej i wizji lokalnej w tere­nie.

3. Celem w zakresie kompetencji personalnych i społecznych jest uświadomienie studentowi potrzeby podnoszenia jakości środowiska miejskiego w zakresie walorów krajobrazowych, a także przygotowa­nie studenta do podjęcia pracy badawczo-projektowej związanej z kształtowaniem i ochroną krajobrazu miejskiego.

Prerequisites

Nieformalne:

Student powinien mieć opanowaną podstawową wiedzę, umiejętności i kompetencje w zakresie kom­pozycji urbanistycznej i kształtowania architektury krajobrazu.

Scope

Projekt::

Część wprowadzająca do tematu zadania badawczo-projektowego:

1. Przeprowadzenie przez studentów analizy budowy krajobrazu na wybranych układach współczesnej i historycznej zabudowy miejskiej.

2. Prezentacja przez studentów wykonanych indywidualnie i zespołowo analiz krajobrazu na zebranej dokumentacji kartograficznej i w trakcie wizji lokalnej w terenie.

Część podstawowa zadania badawczo-projektowego:

1. Wykonanie indywidualnych opisowo-graficznych prac studialnych, przedstawiających wyniki przeprowadzonej analizy i dokonanej oceny harmonijnych i dysharmonijnych (zdegradowanych) wybranych układów zabudowy w krajobrazie miejskim.

2. Opracowanie zespołowe zbiorczej planszy wykonanych indywidualnie zadań badawczo-projektowych, prezentującej metody i wyniki analiz oraz ocenę i wnioski projektowe dotyczące ochrony i poprawy walorów krajobrazowych przebadanych współczesnych i historycznych układów zabudowy miejskiej.

Teaching methods

Metody poszukujące:

Projekt dotyczy nabywania przez studenta praktycznej wiedzy, umiejętności i kompetencji do sporządzania opracowań analizy i oceny walorów krajobrazu miejskiego, odbywają się w zespołach badawczo-projektowych, wykonujących indywidualne i wspólne zadania studialne w wyznaczonym za­kresie.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Projekt:

Student poddaje się weryfikacji wiedzy dotyczącej rozróżniania metod analizy krajobrazu historycznych i współczesnych obszarów zabudowanych w mieście oraz  wiedzy dotyczącej sposobu sporządzania opracowań krajobrazu miejskiego na podstawie dokumentacji kartograficznej i wizji lokalnej w terenie; przedstawia do weryfikacji wykonane indywidualnie i w zespole badawczo-projektowe opracowania oceny krajobrazu miejskiego; potwierdza, że zdaje sobie sprawę z konieczności podnoszenia jakości środowiska miejskiego w zakresie walorów krajobrazowych, a także przygotowanie do podjęcia pracy badawczo-projektowej związanej z kształtowaniem i ochroną krajobrazu miejskiego.

 

Recommended reading

  1. Aleksander C.: „ Język wzorów. Miasto, budynki, konstrukcje”, GWP, Gdańsk 2008.
  2. Bogdanowski J., Łuczyńska-Bruzda M., Novak Z.: „Architektura Krajobrazu” Wyd. III, PWN, Warszawa-Kraków 1981.
  3. Böhm A.: „ Planowanie przestrzenne dla architektów krajobrazu o czynniku kompozycji”, Poli­technika Krakowska, Kraków 2006.
  4. Chwalibóg K.(red.),: „Krajobraz Polski i polityka” Wyd. URBANISTA, Warszawa 2007.
  5. Chwalibóg K., Śmiechowski D. (red.),: „Polska polityka architektoniczna. Polityka jakości krajo­brazu, przestrzeni publicznej, architektury” Wyd. URBANISTA, Warszawa 2009.
  6. Ciechanowski K.: „Podstawy kompozycji architektonicznej”, Politechnika Wrocławska, Wrocław 1974.
  7. Opania Sz.: „Tożsamość a wizerunek obszarów poprzemysłowych” Politechnika Śląska, Gliwice 2012.
  8. Wejchert K.: „Elementy kompozycji urbanistycznej”, ARKADY, Wyd. 2, Warszawa 2008.
  9. Wojtyszyn B., Drapella-Hermansdorfer A., Masztalski R.: “ Ochrona I kształtowanie krajobrazu we współpracy Wydziału Architektury z władzami miasta i środowiskiem twórczym Wrocławia” w: ”Projektowanie urbanistyczne – współczesna praktyka a nauczanie”, Zeszyty Naukowe, Nr 4, Po­litechnika Krakowska, Kraków 1997.

Further reading

  1. Bylina L.: “Blokowiska… i co dalej?” w: Teka Komisji Urbanistyki i Architektury, Tom XXIX, Kraków 1997.
  2. Pokorski J., Siwiec A.: „Kształtowanie terenów zieleni”, WSiP, 1977.
  3. Praca zbiorowa: „Ekologiczny system miejskich terenów zieleni i krajobrazu”, Uniwersytet Łódz­ki, Łódź  1995.
  4. Praca zbiorowa: „Sztuka ogrodów w krajobrazie miasta”, Politechnika Wrocławska, Wrocław 1997.
  5. Tenerowicz-Jedwabny A.: ”Stracone przestrzenie współczesnych miast” w: Teka Komisji Urbanistyki i Architektury, Tom XXIX, Kraków 1997.

Notes

Brak


Modified by dr hab. inż. arch. Bogusław Wojtyszyn, prof. UZ (last modification: 27-04-2020 19:11)