SylabUZ

Generate PDF for this page

Endoscopy - course description

General information
Course name Endoscopy
Course ID 12.9-WL-PIELD-END
Faculty Faculty of Medicine and Health Sciences
Field of study Nursing
Education profile practical
Level of studies Second-cycle studies leading to MS degree in nursing
Beginning semester winter term 2020/2021
Course information
Semester 3
ECTS credits to win 4
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • lek. Jacek Bywalec
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 20 1,33 - - Credit with grade
Class 20 1,33 - - Credit with grade
Practical training 40 2,67 - - Credit

Aim of the course

Uzyskanie wiedzy i umiejętności  z zakresu endoskopii (ich rodzajów, wskazań do ich zastosowania, użyteczności metod w dochodzeniu do diagnozy klinicznej), przyswojenie metod przygotowania pacjenta do diagnostyki, opieka nad pacjentem poddawanym zabiegom diagnostycznym oraz po badaniu diagnostycznym. 

Prerequisites

wiedza, umiejętności i kompetencje z zakresu- biofizyki, radiologii, biochemii, patofizjologii.

Scope

Wykłady/ćwiczenia:

  1. Diagnostyczne i terapeutyczne możliwości endoskopii. 
  2. Endoskopia – przygotowanie pacjenta do badania. Rola pielęgniarki - opieka w trakcie i po badaniu.
  3. Gastroskopia – diagnostyczna i terapeutyczna.-rola gastroskopii w rozpoznawaniu i leczeniu krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego.
  4. Endoskopowe leczenie nowotworów przewodu pokarmowego.
  5. Colonoskopia – diagnostyczna i terapeutyczna.
  6. Wsteczna cholangiopancreatografia (ERCP) – wskazania, protezowanie dróg żółciowych.
  7. Zasady prowadzenia dokumentacji medycznej obowiązujące w pracowni endoskopowej;
  8. Przygotowanie chorego do badań specjalistycznych, rozpoznaje powikłania i zapewnia opiekę po ich wykonaniu, w zakresie przewodu pokarmowego, dróg oddechowych, urologii, ginekologii, laryngologii, anestezjologii i ortopedii- podstawy teoretyczne

Praktyka zawodowa:

  1. Omawia rodzaje, wskazania i użyteczność nowoczesnych technik diagnostycznych;
  2. Przygotowanie chorego do badań specjalistycznych, rozpoznaje powikłania i zapewnia opiekę po ich wykonaniu, w zakresie przewodu pokarmowego, dróg oddechowych, urologii, ginekologii, laryngologii, anestezjologii i ortopedii;
  3. Praca indywidualna i w grupach ukierunkowana na umiejętność nawiązywania kontaktu z pacjentem, znajomość postępowania terapeutycznego, komplementarność oceny przypadku klinicznego, definiowanie planu terapii, współdziałanie w zespole terapeutycznym i znajomość kompetencji zawodowych jego członków.

Teaching methods

 

Wykład informacyjny, analiza dokumentów, metoda poglądowa, dyskusja problemowa, ćwiczenia praktyczne, zajęcia w grupach.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Wykład: zaliczenie na ocenę w formie pisemnej - test z progami punktowymi składający się z pytań zamkniętych i/lub otwartych dotyczących tematyki objętej wykładami oraz literaturą podstawową do przedmiotu, warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie 60% punktów możliwych do zdobycia. 

Ćwiczenia: warunkiem zaliczenia jest uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich zajęć, przewidzianych do realizacji w ramach programu. Ocenie podlegają: odpowiedzi ustne i prace pisemne sprawdzające wiedzę, wykonanie zadania indywidualnego i obserwacja bezpośredniej pracy z pacjentem. W przypadkach nieobecności, Student powinien uzupełnić braki w terminie uzgodnionym z prowadzącym zajęcia.

Praktyka zawodowa: Praktyka udokumentowana jest kartą praktyki zawodowej. W przypadkach nieobecności, Student powinien uzupełnić braki w terminie uzgodnionym z koordynatorem praktyk. 

94-100% = 5,0, 85-93% = 4,5, 76-84% = 4,0, 68-75% = 3,5, 60-67% = 3,0, 0-59% = 2,0.

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.
Pozostałe nie wymienione regulacje określa Regulamin Studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

Ocena końcowa: to średnia arytmetyczna wszystkich form przewidzianych do realizacji przedmiotu. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.

Recommended reading

 

1.Andrzej Dąbrowski, Endoskopia przewodu pokarmowego, Czelej, 6, 2019

2. Pruszyński B, Cieszanowski A. Radiologia - diagnostyka obrazowa : RTG, TK, USG i MR. Wyd. Lekarskie PZWL 2016.

3. Daniel B, Pruszyński B. Anatomia radiologiczna Rtg, TK, MR, USG, SC Wyd. Lekarskie PZWL Warszawa 2007.

Further reading

  1. R. Tadeusiewicz, J. Śmietański, Pozyskiwanie obrazów medycznych oraz ich przetwarzanie, analiza, automatyczne rozpoznawanie i diagnostyczna interpretacja, Wydawnictwo Studenckiego Towarzystwa Naukowego, Kraków, 2011.
  2. Czasopisma dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ, cyfrowe bazy danych – nauki medyczne i nauki o zdrowiu; http://www.bu.uz.zgora.pl/

Notes

Praktyka zawodowa:40 godzin, 2 ECTS


Modified by dr Iwona Bonikowska (last modification: 28-09-2020 17:48)