SylabUZ

Generate PDF for this page

Projektowanie architektoniczno-budowlane IV - course description

General information
Course name Projektowanie architektoniczno-budowlane IV
Course ID 02.1-WI-ArchP-PABIV-S21
Faculty Faculty of Civil Engineering, Architecture and Environmental Engineering
Field of study Architecture
Education profile academic
Level of studies First-cycle studies leading to Engineer's degree in Architecture
Beginning semester winter term 2021/2022
Course information
Semester 4
ECTS credits to win 3
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr inż. arch. Piotr Sobierajewicz
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Project 30 2 - - Credit with grade
Lecture 15 1 - - Credit with grade

Aim of the course

w zakresie wiedzy: 

Ogólna i szczegółowa wiedza o zasadach tworzenia projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz wykonawczego projektu technicznego niezbędnego w procesie realizacji budynków wielorodzinnych w różnych typach zabudowań. Wskazanie różnych technologii realizacji, poczynając od tradycyjnej poprzez  budownictwo szkieletowe, multitechnologie kończąc na prefabrykowanych z materiałów kompozytowych stosownie do określonego stopnia trudności przyjętego w rozwiązaniach funkcjonalno-przestrzennych koncepcji projektowych.

w zakresie umiejętności: 

Umiejętność sporządzania dokumentacji projektowej: opis techniczny z częścią rysunkową poprzez swobodne dobieranie rozwiązań technologiczno-materiałowych do projektu architektonicznego.

w zakresie kompetencji personalnych i społecznych: prezentowanie własnych rozwiązań projektowych.

Prerequisites

brak wymagań

Scope

Przedmiot zintegrowany z problematyką i  zakresem  przedmiotów Projektowanie architektoniczne IV,  Projektowanie energooszczędne i Konstrukcje budowlane III.

Zajęcia składają się z krótkiego repetytorium teoretycznego uwzględniającego pytania studentów i z samodzielnej pracy rysunkowej na zajęciach. Prowadzący omawia systematykę działań projektowych w oparciu o wytyczne prawne i normatywne dot. budynków wielorodzinnych oraz ogólne problemy budowlane i inżynieryjne związane z projektem zagospodarowania terenu i rozwiązaniami architektonicznymi różnych typologii zabudowy stosownie do  trudności PROJEKTU A4.

W części praktycznej opracowania projektowego architektoniczno-budowlanego szczególna uwaga zwrócona będzie na spełnienie wymogów zawartych w aktualnych Warunkach Technicznych jakim powinny odpowiadać budynki wielorodzinne oraz kompletowanie dokumentacji zgodnie z wytycznymi:  Szczegółowy zakres i forma projektu budowlanego tj. część opisowa ( opis techniczny) i cześć rysunkowa, m. innymi: - program użytkowy obiektu i parametry techniczne ( kubatura, PU, PUM, PO, H,D, S, LK), -rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe elementów konstrukcyjnych oraz przegród, charakterystyka energetyczna budynku i jej wpływ na rozwiązania materiałowe i instalacyjne, - dane techniczne obiektu budowlanego określające jego oddziaływania  na środowisko, zdrowie ludzi i obiekty sąsiednie,- możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii, warunku p.poż, bhp i sanitarne szczególnie przy rozwiązaniach uniwersalnych w częściach wspólnych, ogólnodostępnych, usługowych czy handlowych budynków.

Kompletacja dokumentacji projektowej przez studenta będzie następować sukcesywnie w zależności od zaangażowania i postępu prac sprzężonych z innymi zajęciami głównie z Projektowaniem architektonicznym IV.

Teaching methods

Metody podające: Wykłady -przekaz konwencjonalny, problemowy, konwersatoryjny, informacyjny.

Metody poszukujące: Zajęcia projektowe - kształcenie interaktywne i kreatywne, praca samodzielna oraz grupach realizowana wg programu zajęć .

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Złożenie do oceny kompletnego opracowania projektowego, składającego się z części rysunkowej i opisowej, sporządzonego zgodnie ze stosownymi wytycznymi, przepisami i normami.

Ocena semestralna jest uwarunkowana zaliczeniem wszystkich zadań i klauzur rysunkowych

Recommended reading

Adamczewska-Wejchert H., Kształtowanie zespołów mieszkaniowych, Arkady, Warszawa 1985.

Biliński T., Kucharczyk E.: Prawo budowlane z omówieniem i komentarzem- stan prawny na 1 stycznia 2016r. 

Hoła B., Bezpieczeństwo pracy w procesach budowlanych, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2016

Malec T., Projektowanie architektoniczne. Wprowadzenie do zawodu architekta Wyd. Helion Gliwice,2018

Markiewicz P., Budownictwo ogólne dla architektów, Wyd. Archi i Wyd. Markiewicz, 2018

Marzyński S., Podstawy projektowania architektury, Arkady, Warszawa 1974.

Podręcznik dla studentów kierunków: budownictwo i architektura oraz uczestników procesu budowlanego. Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu  Zielonogórskiego. Zielona   Góra 2016.

Praca zbiorowa red. Dregen M., Bezpieczeństwo pożarowe. Znowelizowane warunki techniczne budynków – dział VI, Wyd. Polcen, 2018

Schneider-Skalska G., Kształtowanie zdrowego środowiska mieszkaniowego. Wybrane Zagadnienia, Politechnika Krakowska, Kraków 2004.

Further reading

  1. PN-B-01025:2004 Rysunek budowlany – – Oznaczenia graficzne na rysunkach  architektoniczno-budowlanych 
  2. PN-B-01027:2002 Rysunek  budowlany  – –  Oznaczenia  graficzne  stosowane  w projektach zagospodarowania działki lub terenu 
  3. PN-B-01029:2000 Rysunek budowlany – – Zasady wymiarowania na rysunkach  architektoniczno-budowlanych
  4. PN-ISO 9836: 1997 Właściwości  użytkowe  w  budownictwie  –  Określanie  i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych
  5. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U.2018.1202, j.t.- z późn. zm.).
  6. Ustawa z dnia 15 grudnia 2000r. - O samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa (Dz.U.2016.1725 j.t.- ze zm.).
  7. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 września 2014r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. (Dz.U.2014.1278).
  8. Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 11września 2020 w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego Na podstawie art. 34 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333)
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.
  9. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2015.1422 j.t. z  późn.zm.).
  10. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzji o pozwoleniu na budowę, oraz zgłoszenia budowy i przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego  załącznik nr 4 otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia (Dz. U.2015.146- ze zm.).
  11. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 grudnia 2015 r. w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej (Dz.U.2015.2117)

Notes

Sala wykładowa z możliwością zaciemnienia powinna być wyposażona w sprzęt audiowizualny, tablice do pisania i prezentowania plansz projektowych.

Sala projektowa z możliwością zaciemnienia powinna być wyposażona w stoły projektowe, w sprzęt audiowizualny, tablice do pisania i prezentowania plansz projektowych.

 


Modified by dr hab. inż. arch. Marta Skiba, prof. UZ (last modification: 26-04-2022 12:41)