SylabUZ

Generate PDF for this page

Kinezyterapia - course description

General information
Course name Kinezyterapia
Course ID 12.6-WL-FIZJO-KIN
Faculty Faculty of Medicine and Health Sciences
Field of study Fizjoterapia
Education profile practical
Level of studies Long-cycle studies leading to MS degree
Beginning semester winter term 2022/2023
Course information
Semester 3
ECTS credits to win 2
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 10 0,67 - - Credit with grade
Zajęcia praktyczne 30 2 - - Credit with grade

Aim of the course

  1. Przygotowanie teoretyczne i wyuczenie praktyczne studenta umiejętności diagnostycznych w zakresie wykonywania badań oraz testów niezbędnych dla doboru środków kinezyterapii.
  2. Zapoznanie z funkcjonowaniem układu nerwowego w sterowaniu narządem ruchu, zapoznanie studentów z pojęciem kompensacji i możliwościami, jakie ona stwarza w kinezyterapii – nauka ruchu.
  3. Wykształcenie umiejętności dobierania i wykonywania/stosowania ćwiczeń leczniczych, metod i technik kinezyterapeutycznych adekwatnie do stanu funkcjonalnego pacjenta.
  4. Wypracowanie umiejętności opisu i interpretacji teoretycznych podstaw techniki i metodyki usprawniania leczniczego, także z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury i sprzętu.

Prerequisites

Student powinien posiadać wiedzę z zakresu fizjoterapii ogólnej, biologii medycznej, anatomii prawidłowej, fizjologii, kinezjologii oraz wiedzę i umiejętności z zakresu Kinezyterapii z semestru 2-go

 

Scope

Wykłady:

Synergia – definicja, rodzaje synergii – bezwzględna, względna (agonistyczna, antagonistyczna), rodzaje ćwiczeń synergistycznych i ich zastosowanie w kinezyterapii.

Wybrane zagadnienia reedukacji nerwowo–mięśniowej; reedukacja: definicja, filozofia PNF, rodzaje reedukacji (prosta i złożona) w oparciu o założenia koncepcji PNF, rola proprioreceptorów w reedukacji oraz sumowania się bodźców, podstawowe wzorce.

Zasady prawidłowego chodu oraz wie, analizy, ocena chodu z uwzględnieniem poszczególnych faz i determinantów/wskaźników chodu prawidłowego. Rodzaje chodów patologicznych, ich przyczyny. Zasady nauki/reedukacji chodu.

Sposoby wykorzystania kinezyterapii w procesie terapeutycznym, usystematyzowanie technik wykonywania ćwiczeń leczniczych zgodnie z systematyką. Omówienie istoty ćwiczeń domowych w procesie rehabilitacji.

Biofeedback – zastosowanie w rehabilitacji, zasady ćwiczeń z wykorzystaniem biofeedbacku.

Zajęcia praktyczne:

Dobór i przeprowadzenie odpowiednio do stanu funkcjonalnego pacjenta ćwiczeń i technik z zakresu kinezyterapii, w oparciu o wyniki przeprowadzonej oceny funkcjonalnej z dostrzeżeniem i skorygowaniem popełniane przez pacjenta błędów w czasie wykonywania zleconych ćwiczeń kinezyterapeutycznych; dobór i przeprowadzenie, w oparciu o systematykę ćwiczeń stosowanych w kinezyterapii (ćwiczenia bierne – ćwiczenia bierne właściwe, ćwiczenia czynne – czynne izometryczne, czynne wspomagane, czynne w odciążeniu, czynne w odciążeniu z oporem, czynne wolne, czynne wolne z oporem oraz ćwiczenia specjalne – ćwiczenia czynno–bierne, synergistyczne, oddechowe, ogólnousprawniające, koordynacyjne, równoważne, rozluźniające, w wodzie, gimnastykę poranną); przeprowadzenie właściwego pokazu i instruktażu wraz z stopniowaniem poziomu trudności stosowanych ćwiczeń kinezyterapeutycznych;

Ćwiczenia w łańcuchu otwartym i zamkniętym oraz właściwy dobór oporu do ćwiczeń, wykorzystując odpowiedni rodzaj skurczu mięśniowego i pracy mięśniowej;

Testy funkcjonalne i kliniczne mięśni – właściwy dobór w zależności od stanu funkcjonalnego pacjenta i przeprowadzenie ćwiczeń stosowanych w kinezyterapii indywidualnej i w odpowiednio dobranych grupach;

Poizometryczna relaksacja mięśni, stretching, autoterapia; student potrafi przeprowadzić zabiegi poizometrycznej relaksacji mięśni;

Teaching methods

Wykład z elementami dyskusji.

Prezentacja multimedialna z elementami dyskusji.

Zadania - ćwiczenia praktyczne - analiza diagnostyczna, zastosowanie technik kinezyterapeutycznych.

Studium przypadku - analiza wybranych zespołów klinicznych.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich zajęć przewidzianych do realizacji przedmiotu w ramach programu zajęć jest podstawą do ich zaliczenia.

Zaliczenie wykładów: w formie pisemnej (pytania otwarte i/lub test jednokrotnego wyboru). Uzyskanie 60% punktów możliwych do zdobycia jest warunkiem zaliczenia wykładów.

Odsetek prawidłowych odpowiedzi zostanie  przeliczony na stopnie wg skali:

94-100% = 5,0

85-93% = 4,5

76-84% = 4,0

68-75% = 3,5

60-67% = 3,0

0-59% = 2,0

W przypadku braku uzyskania zaliczenia – poprawa w formie odpowiedzi ustnej lub pisemnej.

Zaliczenie zajęć praktycznych i klinicznych: kolokwium w formie pisemnej; praktyczne efekty uczenia się sprawdzane są poprzez obserwację studenta i bieżącą kontrolę w trakcie zajęć oraz przez wykonanie zadanych podczas kolokwium procedur terapeutycznych.

Ocena końcowa to średnia arytmetyczna wszystkich form przewidzianych do realizacji przedmiotu. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.
Nieobecności - dopuszcza się 1 usprawiedliwioną nieobecność, którą Student jest zobowiązany odrobić z inną grupą lub w godzinach konsultacyjnych u prowadzącego zajęcia. Godziny konsultacyjne są podane do wiadomości studentów z początkiem roku akademickiego.

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.

Recommended reading

  1. Fiodorenko-Dumas Ż. Kinezyterapia w praktyce fizjoterapeuty. Wrocław, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, 2009
  2. Buckup K.; Testy kliniczne w badaniach kości, stawów i mięśni. PZWL Warszawa, 2002
  3. Rosławski A., Skolimowski T.; Technika wykonywania ćwiczeń leczniczych. PZWL warszawa, 2003

Further reading

  1. Śliwiński Z. (red.), Wielka fizjoterapia (t. 1., 2., 3.), Wrocław: Elsevier Urban & Partner, cop. 2014.
  2. Evejenth O., Gloeck Ch.; Lokalizacja objawów w obrębie kręgosłupa i kończyn. Wyd. Rolewski, 2002
  3. Petty N. (red.); Neuromusculoskeletar Examination and Assessment. A handbook for therapists. Fourth Edition. Churchill Livingstone Elsevier 2011
  4. O’Sullivan S, B., Schmitz T.J., Fulk G.,D.; Physical Rehabilitation. Sixth edition. F.A. Davis Company

Notes

Program opracowała: dr hab. Marzena Wiernicka


Modified by dr hab. n. med. Magdalena Gibas-Dorna, prof. UZ (last modification: 19-04-2022 21:15)