SylabUZ

Generate PDF for this page

Kliniczne podstawy fizjoterapii w geriatrii - course description

General information
Course name Kliniczne podstawy fizjoterapii w geriatrii
Course ID 12.6-WL-FIZJO-KPFG
Faculty Faculty of Medicine and Health Sciences
Field of study Fizjoterapia
Education profile practical
Level of studies Long-cycle studies leading to MS degree
Beginning semester winter term 2022/2023
Course information
Semester 3
ECTS credits to win 1
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr n. med. Joanna Hoffmann-Aulich
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 10 0,67 - - Credit with grade
Zajęcia praktyczne 2 0,13 - - Credit with grade
Zajęcia kliniczne 3 0,2 - - Credit with grade

Aim of the course

Opanowanie wiedzy w zakresie etiologii, patomechanizmów, przebiegu oceny objawów klinicznych wybranych schorzeń i dysfunkcji charakterystycznych dla osób starszych niezbędnych dla zaplanowania programu rehabilitacji.

Nabycie podstawowych umiejętności planowania, doboru i przeprowadzania właściwych czynności fizjoterapeutycznych oraz monitorowania postępów fizjoterapii u pacjentów z dysfunkcjami charakterystycznymi dla seniorów z wykorzystaniem Kompleksowej Oceny Geriatrycznej.

Nabycie umiejętności prowadzenia i analizy dokumentacji medycznej pacjentów w geriatrii.

Prerequisites

Podstawowa wiedza z zakresu anatomii i fizjologii człowieka.

Scope

Wykłady:

1.     Fizjologia procesu starzenia się oraz dysfuncje wynikające z zaawansowanego wieku.

2.     Całościowa Ocena Geriatryczna interpretacja dla potrzeb fizjoterapii.

3.     Planowania i programowanie fizjoterapii pacjentów geriatrycznych, w zależności od stanu funkcjonalnego i klinicznego poszczególnych układów i narządów, procesów poznawczych.

4.     Etiologia, patomechanizm, przebieg: sarkopenia, odleżyny zespół kruchości, osteoporoza, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroba Parkinsona, udar mózgu.

5.     Odrębności zaburzeń psychicznych okresu starczego: depresja, łagodne zaburzenia poznawcze.

6.     Planowanie przestrzeni i adaptacja otoczenia do potrzeb osoby starszej.

Zajęcia praktyczne i zajęcia kliniczne:

Ogólne założenia rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami wieku starczego. Podstawowe  wiadomości  o  schorzeniach dotyczących osób starszych z uwzględnieniem interpretacji badań dodatkowych, w tym testów i skal, oraz konieczności podejmowania rehabilitacji i możliwości stosowania fizjoterapii.

Badanie podmiotowe i przedmiotowe pacjenta z zaburzeniami czynności w geriatrii. Ocena stanu funkcjonalnego, sprawności i wydolności fizycznej pacjenta starszego dla potrzeb fizjoterapii. Interpretacja wyników KOG. Nabywanie umiejętności komunikacji i współpracy z pacjentem oraz z zespołem terapeutycznym.

Teaching methods

Wykłady – prezentacje multimedialne, metoda podająca.

Zajęcia praktyczne i zajęcia kliniczne - metoda rozwiązywania problemów klinicznych opartych na przypadkach z oddziału i/lub poradni chorób geriatrycznych. Przygotowanie sprawozdań z przypadków klinicznych z uwzględnieniem odpowiednich metod rehabilitacji w określonych chorobach, dyskusja, ćwiczenia symulacyjne. Zajęcia realizowane w sali zajęć praktycznych oraz w oddziale klinicznym i w poradni geriatrycznej w grupach 5-6-osobowych. Zajęcia praktyczne poprzedzają zajęcia w oddziale geriatrycznym (kliniczne). W trakcie zajęć praktycznych student nabywa umiejętności zgodne z praktycznymi efektami uczenia się wskazanymi w aktualnych standardach, które później są wykorzystywane podczas uczestnictwa w zajęciach klinicznych.

 

 

 

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Wykłady: treści są weryfikowane na podstawie testów cząstkowych. 

Brak zaliczenia testów cząstkowych oznacza konieczność napisania sprawdzianu uzupełniającego z niezaliczonego materiału w danym semestrze (lub zdania niezaliczonego materiału w formie ustnej).

Zajęcia praktyczne zaliczone będą na podstawie wykonania zadania ćwiczeniowego, w którym wykorzystuje wcześniej uzyskana wiedzę teoretyczną.

Zajęcia kliniczne zaliczane są na podstawie oceny wiedzy, umiejętności oraz postawy. Oceniane są zadania z poszczególnych tematów. Praktyczne aktywności i umiejętności studenta wykazywane w trakcie zajęć, w tym przygotowanie merytoryczne i aktywność w dyskusji, sprawdzane są w formie bieżącej kontroli podczas zajęć. W przypadku stwierdzenia nieprzygotowania studenta, czy też niewystarczającego wykonania powierzonego mu zadania, prowadzący może odsunąć od dalszego uczestnictwa w zajęciach i/lub nie dopuścić studenta do możliwości zaliczania testu cząstkowego.

Ocena zaliczająca uzyskana na koniec kursu jest przeliczana z ocen uzyskanych za wszystkie testy cząstkowe wg skali:

94-100% = 5,0

85-93% = 4,5

76-84% = 4,0

68-75% = 3,5

60-67% = 3,0

0-59% = 2,0

EGZAMIN w formie testu obejmującego 60 pytań, sprawdza wiedzę z wszystkich form zajęć. Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie progu 60% punktów. Ocena z egzaminu jest przeliczana wg skali jak wyżej. OCENA KOŃCOWA z przedmiotu jest średnią arytmetyczną wszystkich form przewidzianych do realizacji przedmiotu. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.

NIEOBECNOŚCI - dopuszcza się 1 usprawiedliwioną nieobecność, którą Student jest zobowiązany odrobić z inną grupą lub w godzinach konsultacyjnych u prowadzącego zajęcia. Godziny konsultacyjne są podane do wiadomości studentów z początkiem roku akademickiego.

Pozostałe warunki określa Regulamin Studiów Uniwersytetu Zielonogórskiego https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

Recommended reading

Guccione A., Wong R., Avers D.: Fizjoterapia kliniczna w geriatrii. tłumaczenie polskie Żak M, Śliwiński Z., Elservier Urban & Partner. Wrocław 2014. (cz.I,II,III)

Wieczorowska-Tobis K., Kostka T., Borowicz A. M.: Fizjoterapia w Geriatrii, Wyd. PZWL, Warszawa 2011.

Further reading

Skrzek A, Wieczorkowska-Tobis.: Fizjoterapia w geriatrii. Podstawy i nowe trendy. PZWL Warszawa 2020.

Marchewka A., Dabrowski Z., Żołądź J.: Fizjologia starzenia się profilaktyka i rehabilitacja. PWN. W-wa 2012.

Borowicz A., M., Wieczorowska-Tobis A.: Fizjoterapia w geriatrii. Atlas ćwiczeń. PZWL, Warszawa 2013.

 

 

Notes

PROGRAM OPRACOWAŁ:

dr n. med. Joanna Hoffmann-Aulich


Modified by dr hab. n. med. Magdalena Gibas-Dorna, prof. UZ (last modification: 10-12-2021 10:38)