SylabUZ

Generate PDF for this page

Fizjoterapia kliniczna w chorobach wewnętrznych w: pulmonologii - course description

General information
Course name Fizjoterapia kliniczna w chorobach wewnętrznych w: pulmonologii
Course ID 12.6-WL-FIZJO-FKCHWP
Faculty Faculty of Medicine and Health Sciences
Field of study Fizjoterapia
Education profile practical
Level of studies Long-cycle studies leading to MS degree
Beginning semester winter term 2022/2023
Course information
Semester 5
ECTS credits to win 3
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 15 1 - - Exam
Zajęcia praktyczne 15 1 - - Credit with grade
Zajęcia kliniczne 25 1,67 - - Credit with grade

Aim of the course

Opanowanie przez studentów podstawowej wiedzy z zakresu profilaktyki, postępowania leczniczego i zabiegów fizjoterapeutycznych w chorobach układu oddechowego.

Nabycie umiejętności planowania, doboru i przeprowadzania właściwych czynności fizjoterapeutycznych oraz monitorowania postępów fizjoterapii u pacjentów z dysfunkcją układu oddechowego.

Nabycie umiejętności prowadzenia i analizy dokumentacji medycznej pacjentów z chorobami układu oddechowego.

 

 

Prerequisites

Znajomość anatomii, fizjologii, patofizjologii układu oddechowego oraz osiągnięcie efektów uczenia się dla przedmiotu Kliniczne podstawy fizjoterapii w pulmonologii.

Scope

Wykłady:

Badanie układu oddechowego oraz metody diagnostyczne w pulmonologii z uwzględnieniem najczęściej spotykanych jednostek chorobowych.

Profilaktyka pierwotna i wtórna w pulmonologii.

Podstawowe metody terapeutyczne w pulmonologii – farmakoterapia i leczenie operacyjne, inhalacje, tlenoterapia, wentylacja wspomagana, usprawnianie wysiłkiem fizycznym, trening oddechowy.

Charakterystyka metod fizjoterapeutycznych w pulmonologii.

Wskazania i przeciwwskazania do fizjoterapii w schorzeniach układu oddechowego.

Fizjoterapia w wybranych jednostkach chorobowych, dobór metod usprawniania w chorobach płuc oraz u pacjentów  po zabiegach torakochirurgicznych.

Zastosowanie Międzynarodowej  Klasyfikacji  Funkcjonowania,  Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF) w ocenie potrzeb zdrowotnych, doboru metod postępowania w określonych stanach chorobowych układu oddechowego, ocenie profesjonalizmu oraz ocenie fizjoterapii i jej wyników

Zajęcia praktyczne i zajęcia kliniczne:

Badanie podmiotowe i przedmiotowe pacjenta z dysfunkcją układu oddechowego.

Prowadzenie i analiza dokumentacji medycznej pacjenta w oddziale pulmonologii ze szczególnym uwzględnieniem planowania i podjętych interwencji fizjoterapeutycznych.

Próby wysiłkowe, czynnościowe (w tym spirometria), analiza gazometrii w poszczególnych jednostkach chorobowych u pacjentów z dysfunkcją układu oddechowego.

Zasady pracy zespołowej w zespole terapeutycznym.

Metody rehabilitacji pacjentów z chorobami układu oddechowego wraz z doborem odpowiednich zabiegów fizjoterapeutycznych w poszczególnych jednostkach chorobowych. Omówienie i analiza przykładowych przypadków klinicznych. Ćwiczenia symulacyjne.

Planowanie i przeprowadzenie czynności fizjoterapeutycznych w wybranych przypadkach klinicznych u osób dorosłych oraz u dzieci z chorobami układu oddechowego

Teaching methods

Wykłady – prezentacje multimedialne, metoda podająca.

Zajęcia praktyczne i zajęcia kliniczne - metoda rozwiązywania problemów klinicznych opartych na przypadkach z oddziału i/lub poradni chorób płuc. Przygotowanie sprawozdań z przypadków klinicznych z uwzględnieniem odpowiednich metod rehabilitacji w określonych chorobach płuc, dyskusja, ćwiczenia symulacyjne. Zajęcia realizowane w sali zajęć praktycznych oraz w oddziale klinicznym i w poradni chorób płuc w grupach 5-6-osobowych. Zajęcia praktyczne poprzedzają zajęcia w oddziale chorób płuc (kliniczne). W trakcie zajęć praktycznych student nabywa umiejętności związane z praktycznymi efektami uczenia się, które są wykorzystywane podczas uczestnictwa w zajęciach klinicznych.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich zajęć przewidzianych do realizacji przedmiotu w ramach programu zajęć jest podstawą do ich zaliczenia.

Zaliczenie wykładów: w formie pisemnej (pytania otwarte i/lub test jednokrotnego wyboru). Uzyskanie 60% punktów możliwych do zdobycia jest warunkiem zaliczenia wykładów.

Odsetek prawidłowych odpowiedzi zostanie  przeliczony na stopnie wg skali:

94-100% = 5,0

85-93% = 4,5

76-84% = 4,0

68-75% = 3,5

60-67% = 3,0

0-59% = 2,0

W przypadku braku uzyskania zaliczenia – poprawa w formie odpowiedzi ustnej lub pisemnej. Zaliczenie zajęć praktycznych i klinicznych: kolokwium w formie ustnej lub pisemnej; praktyczne efekty uczenia się sprawdzane są poprzez obserwację studenta i bieżącą kontrolę w trakcie zajęć.

Ocena końcowa to średnia arytmetyczna wszystkich form przewidzianych do realizacji przedmiotu. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.

Nieobecności - dopuszcza się 2 usprawiedliwione nieobecności, które Student jest zobowiązany odrobić z inną grupą lub w godzinach konsultacyjnych u prowadzącego zajęcia. Godziny konsultacyjne są podane do wiadomości studentów z początkiem roku akademickiego.

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.

Pozostałe nie wymienione regulacje określa Regulamin Studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

Recommended reading

1. Pulmonologia, Adrian Shifren. Edra Urban&Partner, Wrocław 2021

2. Standardy diagnostyczno-terapeutyczne w chorobach układu oddechowego, Ryszard Chazan. Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2018

3. Wybrane choroby dróg oddechowych u dorosłych, Tomasz Targowski. Termedia,  Poznań 2015

4. Badanie kliniczne w fizjoterapii, Jan Szczegielniak. Edra Urban&Partner, Wrocław 2018

5. Atlas ćwiczeń w wybranych chorobach układu krążenia i układu oddechowego. Dominika Szalewska. AsteriaMed, Gdańsk 2019

Further reading

1. Fizjoterapia w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Jan Szczegielniak.  Oficyna Wydawnicza Politechniki Opolskiej, Opole 2016

2. Planowanie i stosowanie programów rehabilitacji pulmonologicznej według zaleceń Ameryka Stowarzyszenia Rehabilitacji Kardiologicznej i Pulmonologicznej, 3, wyd. spec. Rehabilitacja Medyczna, 1999, Connors G., Hilling L.

3. Rehabilitacja w chorobach układu oddechowego, Farnik-Brodzińska M., Trzaska M., Pierzchała W., Wydawnictwo Akademii Medycznej, Katowice 2002

4. Czasopisma i e-booki dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ, cyfrowe bazy danych – nauki medyczne i nauki o zdrowiu; http://www.bu.uz.zgora.pl/

 

 

 

Notes

PROGRAM OPRACOWAŁ: dr hab. med. Magdalena Gibas-Dorna


Modified by dr hab. n. med. Magdalena Gibas-Dorna, prof. UZ (last modification: 20-04-2022 11:29)