SylabUZ

Generate PDF for this page

Fizjoterapia kliniczna w chorobach wewnętrznych w: psychiatrii - course description

General information
Course name Fizjoterapia kliniczna w chorobach wewnętrznych w: psychiatrii
Course ID 12.6-WL-FIZJO-FKCHWPs
Faculty Faculty of Medicine and Health Sciences
Field of study Fizjoterapia
Education profile practical
Level of studies Long-cycle studies leading to MS degree
Beginning semester winter term 2022/2023
Course information
Semester 6
ECTS credits to win 2
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • lek. med. Wojciech Musiał
  • dr hab. n. med. Dorota Łojko, prof. UZ
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 10 0,67 - - Credit with grade
Zajęcia praktyczne 10 0,67 - - Credit with grade
Zajęcia kliniczne 20 1,33 - - Credit with grade

Aim of the course

Umożliwienie studentom zgromadzenia i poszerzenia wiedzy na temat postaci, przyczyn i uwarunkowań zaburzonego zachowania człowieka. Zapoznanie z różnymi formami rehabilitacji pacjentów wykazujących zaburzenia psychiczne. Wykorzystanie podstaw teoretycznych do nabycia umiejętności praktycznych w pracy z pacjentem psychiatrycznym.

Prerequisites

Zaliczenie przedmiotu Kliniczne podstawy fizjoterapii w psychiatrii

Scope

Wykłady:

  1. Rola fizjoterapii i określonych interwencji w określonych zaburzeniach psychicznych;  zaburzenia psychiczne w chorobach somatycznych
  2. Praca z pacjentami chorymi na choroby i zaburzenie psychiczne: Zaburzenia afektywne. Zaburzenia odżywania. Zaburzenia lękowe. Zaburzenia czynności procesów poznawczych.  Zaburzenia osobowości. Zaburzenia psychotyczne.
  3. Kontakt z osobą chorującą psychicznie. Przeciwdziałanie stygmatyzacji.
  4. Wskazania do leczenia psychiatrycznego.
  5. Współpraca psychiatry i fizjoterapeuty

Zajęcia praktyczne i kliniczne:

  1. Kompleksowy model terapii i rehabilitacji w zaburzeniach psychotycznych z opisem zaburzenia.
  2. Kompleksowy model terapii i rehabilitacji w zaburzeniach afektywnych z opisem zaburzenia.
  3. Kompleksowy model terapii i rehabilitacji w zaburzeniach nerwicowych z opisem zaburzenia.
  4. Kompleksowy model terapii i rehabilitacji w zaburzeniach osobowości z opisem zaburzeń.

Teaching methods

Wykłady – prezentacje multimedialne, metoda podająca.

Zajęcia praktyczne i zajęcia kliniczne - metoda rozwiązywania problemów fizjoterapii opartych na przypadkach z oddziału i/lub poradni zdrowia psychicznego. Stosowanie odpowiednich metod rehabilitacji w określonych chorobach psychicznych, dyskusja, ćwiczenia symulacyjne. Zajęcia realizowane w sali zajęć praktycznych oraz w oddziale klinicznym i w poradni zdrowia psychicznego w grupach 5-6-osobowych. Zajęcia praktyczne poprzedzają zajęcia w oddziale  (kliniczne). W trakcie zajęć praktycznych student nabywa umiejętności zgodne z praktycznymi efektami uczenia się wskazanymi w aktualnych standardach, które później są wykorzystywane podczas uczestnictwa w zajęciach klinicznych.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich zajęć przewidzianych do realizacji przedmiotu w ramach programu zajęć jest podstawą do ich zaliczenia.

Zaliczenie wykładów: w formie pisemnej (pytania otwarte i/lub test jednokrotnego wyboru). Uzyskanie 60% punktów możliwych do zdobycia jest warunkiem zaliczenia wykładów.

Odsetek prawidłowych odpowiedzi zostanie  przeliczony na stopnie wg skali:

94-100% = 5,0

85-93% = 4,5

76-84% = 4,0

68-75% = 3,5

60-67% = 3,0

0-59% = 2,0

W przypadku braku uzyskania zaliczenia – poprawa w formie odpowiedzi ustnej lub pisemnej. Zaliczenie zajęć praktycznych i klinicznych: kolokwium w formie ustnej lub pisemnej; praktyczne efekty uczenia się sprawdzane są poprzez obserwację studenta i bieżącą kontrolę w trakcie zajęć.

Ocena końcowa to średnia arytmetyczna wszystkich form przewidzianych do realizacji przedmiotu. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.

Nieobecności - dopuszcza się 1 usprawiedliwioną nieobecność, którą Student jest zobowiązany odrobić z inną grupą lub w godzinach konsultacyjnych u prowadzącego zajęcia. Godziny konsultacyjne są podane do wiadomości studentów z początkiem roku akademickiego.

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.

Pozostałe nie wymienione regulacje określa Regulamin Studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

Recommended reading

1. Fizjoterapia w psychiatrii. PZWL, Warszawa 2015, Wyd.1

2. Gałecki, P., Szulc, A. (2018) Psychiatria. Wrocław: Wydawnictwo Edra Urban & Partner.

Further reading

1. Bronowski P., Środowiskowe systemy wsparcia w procesie zdrowienia osób chorujących psychicznie, Warszawa, Akademia Pedagogiki Specjalnej, 2012

2. Paweł Bronowski, Katarzyna Chotkowska, Nowe trendy w rehabilitacji osób chorujących psychicznie. Niepełnosprawność- zagadnienia, problemy, rozwiązania. 2016 | 3(20) | 11-20

Notes

Sylabus opracował: dr Wojciech Musiał


Modified by dr hab. n. med. Magdalena Gibas-Dorna, prof. UZ (last modification: 17-12-2021 00:19)