SylabUZ

Generate PDF for this page

Internship (100h) PZS - course description

General information
Course name Internship (100h) PZS
Course ID 14.4-WP-PSChM-PZaw-PZS
Faculty Faculty of Social Sciences
Field of study Psychology
Education profile academic
Level of studies Long-cycle studies leading to MS degree
Beginning semester winter term 2022/2023
Course information
Semester 9
ECTS credits to win 5
Available in specialities Psychoseksuologia
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • mgr Maria Żochowska
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Practical training 100 6,67 - - Credit with grade

Aim of the course

Cel: student pozna zasady pracy psychologicznej – indywidualnej i/lub grupowej, a także wybrane metody pracy np.: diagnoza, poradnictwo, pomoc psychologiczna, psychoterapia, profilaktyka, edukacja lub szkolenia (w oparciu o wiedzę teoretyczną i obserwację pracy praktycznej w placówce) oraz w miarę rozwoju kompetencji nauczy się je adekwatnie stosować. Rozwinie umiejętności wykorzystania wybranych narzędzi w w zakresie diagnozowania problemów w obszarze zdrowia seksualnego, poradnictwa rodzinnego i/lub młodzieżowego oraz trafnego doboru metod pracy diagnostycznej i/lub terapeutycznej oraz zaplanowania ich przebiegu. Skonfrontuje zdobytą wiedzę teoretyczną oraz dotychczasowe doświadczenia z możliwościami i umiejętnościami prowadzenia samodzielnej pracy z osobami z problemami z seksualnością, bliskością i/lub intymnością. Zaznajomi się z regulacjami prawnymi w zakresie obejmującym wszelkie działania podejmowane na rzecz pacjenta/klienta. 

Prerequisites

Miejsce odbywania praktyk powinno być zgodne z profilem kształcenia. Warunkiem rozpoczęcia praktyk jest wyrażenie zgody przez kierownictwo odpowiedniej placówki na odbycie praktyki przez studenta w uzgodnionym zakresie i terminie, a także przekazanie Opiekunowi praktyk z ramienia Uczelni porozumienia w sprawie praktyk i otrzymanie skierowania na praktykę. 

Scope

Określany na podstawie specjalności, placówki oraz indywidualnego ustalenia studenta z Opiekunem praktyk w instytucji.
W czasie trwania praktyki student zobowiązany jest do zapoznania się ze strukturą instytucji, funkcjami przez nią realizowanymi, formami i metodami pracy oraz jej statusem formalno-prawnym; specyfiką osób korzystających z pomocy psychologicznej oraz ich potrzebami; uczestnictwa w pracy instytucji polegającego na rzetelnej realizacji określonych zadań zawodowych - w ustaleniu z kierownictwem i opiekunem praktykanta. Ponadto student ma obowiązek prowadzenia dokumentacji swojego pobytu w placówce. 

Teaching methods

Ustalane każdorazowo w zależności od miejsca praktyk i zakresu wykonywanych zadań.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Student zobowiązany jest do prowadzenia dziennika praktyk, w którym opisuje przebieg każdego dnia praktyk, z zaznaczeniem podejmowanych przez niego działań. Student, stosownie do podejmowanych działań przygotowuje odpowiednie pomoce i środki dydaktyczne. Po zakończeniu praktyki opiekun z ramienia instytucji zobowiązany jest dokonać oceny przebiegu praktyki oraz wydać studentowi imienną opinię o jego pracy i potwierdzić przebieg praktyk (na odpowiednich przedstawionych przez studenta drukach). Opinia musi zawierać ilość godzin zrealizowanych w ramach praktyk. Powyższe dokumenty student przekazuje Opiekunowi praktyk z ramienia Uczelni w ustalonym terminie, celem uzyskania zaliczenia.

Zaliczenie z praktyk uzyskuje się na podstawie: pozytywnej opinii z odbytej praktyki – potwierdzającej ilość odbytych godzin praktyk, potwierdzenia prawidłowości przebiegu praktyki oraz ewentualnej hospitacji praktyk. Student uzyskuje zaliczenie praktyk, gdy uczestniczył w spotkaniach dotyczących praktyk organizowanych przez osobę wyznaczoną jako Opiekun praktyk z ramienia Uczelni, odbył praktykę i zaliczył ją pozytywnie, dostarczył wymagane przez Opiekuna dokumenty w wyznaczonym przez niego terminie.

Ocena końcowa: ocena wystawiona przez Opiekuna praktyk w placówce (pod warunkiem, iż wszystkie wyżej wymienione elementy zostały spełnione, jeśli nie ocena zostaje obniżona o stopień od oceny wystawionej przez Opiekuna praktyk).

Recommended reading

Ustalana przez opiekuna praktyk z ramienia instytucji. 

Further reading

Ustalana przez opiekuna praktyk z ramienia instytucji. 

Notes

Proponowane miejsca praktyk: ośrodki diagnostyczno – konsultacyjne, poradnie zdrowia psychicznego, poradnie młodzieżowe, poradnie rodzinne i małżeńskie, placówki oświatowe, centra pomocy dziecku i rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, świetlice socjoterapeutyczne.


Modified by dr inż. Anna Góralewska-Słońska (last modification: 30-04-2022 12:08)