SylabUZ

Generate PDF for this page

Human Nutrition- elective course - course description

General information
Course name Human Nutrition- elective course
Course ID 12.9-WL-RM-PW-ŻC
Faculty Faculty of Medicine and Health Sciences
Field of study Medical Rescue
Education profile practical
Level of studies First-cycle studies leading to Bachelor's degree
Beginning semester winter term 2022/2023
Course information
Semester 5
ECTS credits to win 2
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • mgr Natalia Hertmanowska
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Laboratory 45 3 - - Credit with grade

Aim of the course

Zapoznanie studentów z zagadnieniami dotyczącymi żywienia człowieka i aktualnymi zaleceniami żywieniowymi w oparciu o wiedzę o wzajemnych korelacjach między żywnością i sposobem żywienia a zdrowiem człowieka.

 

Prerequisites

Podstawowa wiedza z biochemii i fizjologii układu pokarmowego. 

Scope

1. Żywność, żywienie a zdrowie.

2. Znaczenie podstawowych składników odżywczych (białko, tłuszcze, węglowodany, błonnik pokarmowy, cholesterol, woda, witaminy i składniki mineralne) i ich rola w żywieniu człowieka w odniesieniu do planowania zbilansowanej diety.

3. Zasady żywienia w różnych okresach życia zależnie od aktywności fizycznej: dzieci i młodzież, osoby dorosłe, osoby starsze - w oparciu o aktualne zalecenia żywieniowe Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej i normy żywienia dla populacji Polski.

4. Żywienie osób dorosłych pracujących w systemie zmianowym. 

5. Ocena stanu odżywienia osób zdrowych z wykorzystaniem pomiarów antropometrycznych, badań biochemicznych i wywiadu żywieniowego.

6. Zasady układania i planowania strategii żywieniowej w aspekcie żywienia człowieka zdrowego.

7. Wpływ zaburzeń stanu odżywienia na funkcjonowanie organizmu: nadwaga, otyłość, niedożywienie  i jego następstwa.

8. Strategie żywieniowe w profilaktyce przewlekłych chorób niezakaźnych (dieta śródziemnomorska, dieta DASH i dieta MIND).

9. Niepożądane reakcje na pokarm, zatrucia, zakażenia. 

Teaching methods

Laboratoria są realizowane w formie prezentacji multimedialnych i analizy z dyskusją problemową dotyczącą wyników uzyskanych w pracy indywidualnej i grupowej, wraz z wykorzystaniem opisów przypadków klinicznych.

Udział studenta w konsultacjach - informacja na temat terminów konsultacji znajduje się na stronie internetowej oraz na platformie Collegium Medicum.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Laboratoria - warunkiem zaliczenia jest aktywny udział w realizacji zadań problemowych omawianych na zajęciach, odpowiednie przygotowanie do zajęć; uzyskanie zaliczenia ze wszystkich zajęć przewidzianych do realizacji w ramach programu zajęć oraz uzyskanie pozytywnej oceny z kolokwium końcowego. Ocenie podlegają prezentacje multimedialne, prace projektowe omawiane na zajęciach i wykonanie zadań indywidualnych.

Kolokwium końcowe obejmuje pisemny test składający się z 40 pytań typu zamkniętego, jednokrotnego wyboru.  Zaliczenie kolokwium powyżej 60% uzyskanych punktów.

Obliczanie oceny z kolokwium zaliczeniowego i zadań realizowanych podczas zajęć następuje zgodnie z progami procentowymi: 

94-100% ocena bardzo dobry;

85-93% ocena dobry plus;

76-84% ocena dobry;

68-75% ocena dostateczny plus; 

60-67% ocena dostateczny;

0-59% ocena niedostateczny. 

Zaliczenie w II terminie poprawkowym ma formę testu wyjściowego lub formę odpowiedzi ustnej. Zaliczenie w II terminie (w formie kolokwium wyjściowego lub w formie ustnej) jest równoznaczne z uzyskaniem minimalnej, koniecznej do zaliczenia ćwiczeń liczby punktów (60% z maksymalnej liczby punktów).

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.

Ocena końcowa to średnia arytmetyczna wszystkich form przewidzianych do realizacji przedmiotu. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.

Nieobecności - Studentowi przysługuje limit jednej dozwolonej i usprawiedliwionej nieobecności na zajęciach. Nieobecności Student powinien skonsultować z prowadzącym zajęcia w czasie trwania ogólnouczelnianych konsultacji dla Studentów (informacja na temat terminów konsultacji znajduje się na stronie internetowej oraz na platformie Collegium Medicum) i nadrobić je w ciągu do 7 dni, nie później jednak niż do dnia kolokwium zaliczeniowego z ćwiczeń.

Pozostałe warunki określa Regulamin Studiów Uniwersytetu Zielonogórskiego https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

Recommended reading

  1. Gawęcki J i wsp.: Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2012

  2. Grzymisławski M, Gawęcki J. Żywienie człowieka zdrowego i chorego. Wyd. PWN Warszawa 2012.

  3. Jarosz M (red.). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Wyd. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, Warszawa 2020 - format pdf (do pobrania link: https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf)

Further reading

1. Gawęcki J, Roszkowski W. Żywienie człowieka a zdrowie publiczne. Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2012

2. Jarosz M. (red.): Praktyczny podręcznik dietetyki. Wyd. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2012

3. Czasopisma dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ, cyfrowe bazy danych – nauki medyczne i nauki o zdrowiu; http://www.bu.uz.zgora.pl/

 

Notes


Modified by dr hab. n. med. Magdalena Gibas-Dorna, prof. UZ (last modification: 14-09-2022 13:38)