SylabUZ

Generate PDF for this page

Medical Care and Therapeutic Education in Neoplastic Diseases - course description

General information
Course name Medical Care and Therapeutic Education in Neoplastic Diseases
Course ID 12.6-WL-PIELD-P-ONKO
Faculty Faculty of Medicine and Health Sciences
Field of study Nursing
Education profile practical
Level of studies Second-cycle studies leading to MS degree in nursing
Beginning semester winter term 2023/2024
Course information
Semester 4
ECTS credits to win 5
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • mgr Anna Gwara
  • dr n. med. Izabela Łasińska
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 25 1,67 25 1,67 Exam
Class 15 1 15 1 Credit with grade
Practical training 40 2,67 40 2,67 Credit

Aim of the course

Student po zrealizowaniu treści programowych przedmiotu będzie przygotowany do podjęcia opieki i edukacji terapeutycznej nad chorymi onkologicznym i jego rodziną.Będzie znał najnowsze formy terapii onkologicznych łącznie z immunoterapią, doustnymi inhibitorami kinaz oraz dożylnym leczeniem celowanym. Student zapozna się z leczeniem skojarzonym i kompleksową terapią pacjentów z chorobami onkologicznymi. Będzie potrafił przeprowadzać rozmowy wspierające pacjentów onkologicznych i ich rodzin. Pozna zagadnienie wypalenia zawodowego.

Prerequisites

Wiedza, umiejętności i kompetencje z zakresu anatomii, fizjologii, medycyny wewnętrznej i pielęgniarstwa internistycznego.

Scope

Wykłady/ćwiczenia:

1. Specyfika pracy pielęgniarki na oddziale chemioterapii i radioterapii. Organizacja oddziałów, dokumentacja medyczna.

2. Standardy i procedury w pielęgniarstwie onkologicznym według Towarzystw Naukowych oraz wytycznych poszczególnych akredytowanych szpitali.

3. Postępowanie pielęgniarskie przy przygotowywaniu i podawaniu cytostatyków. Mechanizmy działania leków, wynaczynienia cytostatyków, powikłania po chemioterapii, antidota. Postępowanie pielęgniarskie przy infuzji immunoterapii, mechanizm działania immunoterapii oraz działania niepożądane z nią związane. Informowanie pacjentów o możliwych działaniach niepożądanych dożylnych terapii onkologicznych. Informowanie pacjentów o działaniach niepożądanych doustnych inhibitorów kinaz. Modulatory obrotu kostnego. Terapia izotopami.

5. Cewniki centralne – rodzaje, zasady użytkowania i pielęgnacji, profilaktyka zakażeń. Stomia - pielęgnacja, rodzaje, wskazania onkologiczne.

6. Przygotowanie chorego do chemioterapii, immunoterapii, radioterapii.

7. Standardy opieki pielęgniarskiej w wybranych stanach onkologicznych. Stany onkologiczne nagłe. Porażenie rdzenia kręgowego, hiperkalcemia, zespół lizy guza, niedrożność jelit.

8. Żywienie pacjenta onkologicznego – PICC, Broviac, port naczyniowy. Udział pielęgniarki w procesie dobierania odpowiedniej formy żywienia dla pacjenta.. 

9. Aspekty psychologiczne w komunikacji z pacjentem onkologicznym i jego rodziną. Rozpoznawanie stanu psychicznego pacjenta i pomoc w radzeniu sobie z trudnymi emocjami i stresem związanym z leczeniem onkologicznym i chorobą nowotworową. Wspieranie pacjenta z chorobą nowotworową oraz jego rodziny. Wypalenie zawodowe.

10. Diagnostyka w onkologii z uwzględnieniem: diagnostyki obrazowej, histopatologicznej oraz molekularnej. Badania genetyczne w onkologii – znaczenie i rola we wczesnym wykrywaniu chorób nowotworowych. Zespoły genetyczne związane z wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia choroby nowotworowej.

11. Rozpoznanie najczęściej występujących w Polsce chorób nowotworowych na podstawie KRN oraz ich diagnostyka, rozpoznanie, plan leczenia i kontroli po terapii. Leczenie skojarzone, uzupełniające i paliatywne.

12. Multidyscyplinarne zespoły w opiece nad pacjentem nowotworowym. Szybka terapia onkologiczna, karty dilo. Leczenie chirurgiczne choroby nowotworowej, leczenie choroby nowotworowej promieniami.

13. Możliwości w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych w Polsce. Programy ministerialne. Profilaktyka pierwotna i wtórna. Poradnictwo genetyczne.

Praktyka zawodowa:

1. Rozpoznawanie potrzeb biopsychospołecznych pacjentów z chorobą nowotworową.

2. Planowanie kompleksowej opieki pielegniarskiej nad pacjententem z chorobą nowotworową.

3.Prowadzenie edukacji terapeutycznej z pacjentem z choroba nowotworową oraz jego rodziny.

Teaching methods

Wykład konwencjonalny, pokaz, ćwiczenia w grupach, metoda sytuacyjna i przypadków .Praktyki zawodowe odbywają się w podmiotach wykonujących działalność leczniczą,

w szczególności w oddziałach szpitalnych. 

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Wykład: egzamin przeprowadzony w formie pisemnej - test z progami punktowymi składający się z pytań zamkniętych i/lub otwartych dotyczących tematyki objętej wykładami oraz literaturą podstawową do przedmiotu, warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie 60% punktów możliwych do zdobycia. Do egzaminu student jest dopuszczany na podstawie zaliczenia ćwiczeń.

Ćwiczenia: warunkiem zaliczenia jest uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich zajęć, przewidzianych do realizacji w ramach programu. Ocenie podlegają: odpowiedzi ustne i prace pisemne sprawdzające wiedzę, wykonanie zadania indywidualnego i obserwacja bezpośredniej pracy z pacjentem. Obecność 100%.W przypadkach usprawiedliwionych nieobecności, których dozwolony limit nie może przekroczyć 2 zajęć, Student powinien uzupełnić braki w terminie uzgodnionym z prowadzącym zajęcia.

Praktyka zawodowa: Praktyka udokumentowana jest kartą praktyki zawodowej. W przypadkach nieobecności, Student powinien uzupełnić braki w terminie uzgodnionym z koordynatorem praktyk. 

Ocena końcowa: to średnia arytmetyczna wszystkich form przewidzianych do realizacji przedmiotu. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.

94-100% = 5,0, 85-93% = 4,5, 76-84% = 4,0, 68-75% = 3,5, 60-67% = 3,0, 0-59% = 2,0.

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.
Pozostałe nie wymienione regulacje określa Regulamin Studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

Recommended reading

1. Łuczyk M, Szadowska-Szlachetka Z, Ślusarska B. Standardy i procedury w pielęgniarstwie onkologicznym. PZWL Warszawa 2017.

2. Koper A, Wrońska I. Problemy pielęgnacyjne pacjentów z chorobą nowotworową. PZWL Warszawa 2017. 

3. Koper A. Pielęgniarstwo onkologiczne – podręcznik dla studentów. PZWL Warszawa 2011.

Further reading

1. Jeziorski A. Onkologia. Wyd. Lekarskie PZWL Warszawa 2015.
2. Czasopisma i podręczniki dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ (bazy danych w układzie alfabetycznym) http://www.bu.uz.zgora.pl/

Notes

Praktyka zawodowa: 40 godzin, 2 ECTS


Modified by dr n. med. Izabela Łasińska (last modification: 25-07-2023 18:06)