SylabUZ

Generate PDF for this page

Design of Transportation and Storage Systems - course description

General information
Course name Design of Transportation and Storage Systems
Course ID 06.9-WM-ZIP-ZL-D-21_15
Faculty Faculty of Mechanical Engineering
Field of study Management and Production Engineering / Logistics Management
Education profile academic
Level of studies Second-cycle studies leading to MSc degree
Beginning semester winter term 2016/2017
Course information
Semester 3
ECTS credits to win 3
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • Tomasz Borowiecki
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 15 1 9 0,6 Credit with grade
Project 30 2 18 1,2 Credit with grade

Aim of the course

Głównym skutkiem kształcenia jest poznanie: sformułowań problemów, metod optymalizacji, metod analizy i symulacji oraz sposobów odwzorowania struktur i obsługi systemów magazynowana i transportu.

Prerequisites

Scope

W ramach wykładu omawiane są następujące zagadnienia:

Wyróżnione obszary tematyczne, związane z realizacją przedmiotu, dotyczą sformułowań oraz wykorzystania metod optymalizacji dla projektowania struktur układów transportu bliskiego i magazynowania w zagadnieniach planowania przepływów międzyoperacyjnych (dyskretnych systemów produkcyjnych). Rozważane zagadnienia dotyczą w szczególności uwzględnienia ograniczeń generowanych przez podsystemy transportu i magazynowania w modelach używanych do optymalizacji bieżącego i krótkookresowego planowania produkcji.

Kolejny z wyróżnionych bloków tematycznych skupia się na metodach analizy przepływów materiałowych na drodze wykorzystania metod sieci kolejkowych oraz metod symulacji komputerowej.

Innym poruszanym obszarem jest modelowanie przebiegu procesów związanych z obsługą procesów transportu i magazynowania, związanych z przepływami materiałowymi (zewnętrznymi i wewnętrznymi) w przedsiębiorstwie.

W ramach wykładu przedstawiane są przypadki przebiegu procedur, prowadzące do wyznaczenia wskaźników charakteryzujących przepływy materiałowe w przedsiębiorstwie. Wykorzystywanymi narzędziami analizy są arkusz kalkulacyjny i inne pomocnicze reprezentacje struktur danych, wymagane warunkami przyjętej metody. Wykorzystywanymi narzędziami symulacji są uniwersalne i dedykowane pakiety, umożliwiające symulowanie sposobu kształtowania się strumieni materiałowych takie jak Oracle Crystal Ball, Simcron Modeller.

Ostatni poruszany obszar tematyczny dotyczy analizy zagadnień realizacji procesów transportu i magazynowania z punktu widzenia organizacji ich obsługi. Uczestnicy kursu zapoznają się z metodami budowy modeli procesów transportu i magazynowania przy pomocy elementów BPMN i UML. Rozważania prowadzone są na podstawie przykładowych problemów związanych z odwzorowaniem struktur układów transportu i magazynowania (oraz procedur obsługi procesów w nich występujących) w systemach ERP. Analizie poddawane są procedury obsługi typowych procesów związanych z przepływami materiałowymi w przedsiębiorstwie. Ilustrowane są zagadnienia związanie z dopuszczalnością i złożonością sposobów realizacji procedur obsługi, narzuconych przez system ERP  w różnych rzeczywistych przypadkach. Rezultatem jest zapoznanie się z możliwymi rozwiązaniami układów funkcjonalności i elementów interfejsu użytkownika aplikacji narzędziowych w różnych przypadkach przebiegu procesów magazynowania i transportu.

Teaching methods

Wykład konwencjonalny. Projekt.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Wykład: zaliczenie na ocenę

Ocena wystawiana na podstawie sprawdzianu pisemnego obejmującego weryfikację znajomości podstawowych zagadnień (K_W09, K_W10).

Projekt: zaliczenie na ocenę

Ocena wyznaczana na podstawie składowej oceniającej umiejętności związane z realizacją zadań projektowych ( K_W11, K_W12, K_W18, K_U01, K_U11, K_U22) oraz prezentacji sprawozdania
z realizacji projektu.

Recommended reading

1.     Z. Korzeń Logistyczne Systemy Transportu Bliskiego i Magazynowania, tom II, Biblioteka Logistyka, 1999

2.     J. Fijałkowski. Transport wewnętrzny w systemach logistycznych, Oficyna wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2004

3.     Sawik T, Optymalizacja dyskretne w elastycznych systemach produkcyjnych, WNT Warszawa, 1992

4.     Planowanie i sterowanie produkcji w elastycznych systemach montażowych, WNT, Warszawa,1996

5.     Krzyżaniak S. Podstawy zarządzania zapasami w przykładach, Biblioteka Logistyka, Poznań 2002.

Further reading

Notes


Modified by Tomasz Borowiecki (last modification: 15-09-2016 10:45)