SylabUZ

Generate PDF for this page

INTERNATIONAL LABOUR MARKETS - course description

General information
Course name INTERNATIONAL LABOUR MARKETS
Course ID 14.6-WZ-BezP-MRSR-S16
Faculty Faculty of Economics and Management
Field of study National Security
Education profile practical
Level of studies First-cycle studies leading to Bachelor's degree
Beginning semester winter term 2016/2017
Course information
Semester 6
ECTS credits to win 3
Course type optional
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr Anna Niewiadomska
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 15 1 9 0,6 Credit with grade
Class 15 1 9 0,6 Credit with grade

Aim of the course

Celem przedmiotu jest przekazanie studentom wiedzy na temat mechanizmów funkcjonowania współczesnych rynków siły roboczej, pozwalającej na analizę zjawisk i procesów zachodzących w sferze zatrudnienia. Dodatkowym celem przedmiotu jest zwrócenie uwagi studentów na konsekwencje, jakie towarzyszą przepływom siły roboczej między państwami.

Prerequisites

Znajomość podstaw ekonomii.

Scope

Wykład:Istota i zasady funkcjonowania rynków siły roboczej, pojęcie i uwarunkowania zatrudnienia. Modele alokacji siły roboczej. Elastyczność i deregulacja rynków siły roboczej. Tendencje na rynku pracy i wpływ globalizacji na nie. Mobilność i migracja- podstawowe pojęcia. Międzynarodowa migracja siły roboczej. Konsekwencje mobilności siły roboczej dla społeczeństw i państw wysyłających. Skutki migracji zarobkowej dla społeczeństw przyjmujących. Elastyczność rynków pracy. Zasada swobodnego przepływu pracowników w obrębie UE.

Ćwiczenia:gosdarowanie zasobami siły roboczej. Podaż i popyt na siłę roboczą. Teoria i praktyka segmentacji rynku pracy. Międzynarodowe porównania rynków siły roboczej. Elastyczność i deregulacja rynków siły roboczej. Koncepcja flexicurity w sferze zatrudnienia. Europejska strategia zatrudnienia. Swoboda przepływu osób a kwestie bezrobocia w UE. Dyskryminacja na rynku siły roboczej. Wpływ zmian demograficznych na sytuację w sferze zatrudnienia.

Teaching methods

Wykład konwencjonalny z elementami wykładu konwersatoryjnego.

W ramach ćwiczeń klasyczna analiza problemowa zagadnień objętych programem zajęć z wykorzystaniem podstawowych kategorii ekonomicznych.

Dyskusja na temat kwestii uwzględnionych w przygotowywanych prezentacjach.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Warunkiem zaliczenia wykładu jest uzyskanie pozytywnej oceny z kolokwium  składającego się z czterech pytań otwartych obejmujących zagadnienia prezentowane na wykładzie. Pytania punktowane w skali od 0 do 1 pkt. co 0,25pkt. Ocena pozytywna po uzyskaniu minimum 2,25pkt.

Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest uzyskanie pozytywnej oceny z kolokwium w postaci testu uzupełnień obejmującego 8-10 pytań, a wymagane minimum to uzyskanie 55 proc. pozytywnych odpowiedzi. Kolejnym kryterium branym pod uwagę przy zaliczeniu jest przygotowanie i przedstawienie na ćwiczeniach prezentacji na jeden z tematów objętych programem. Prezentacja zostanie oceniona pod względem zawartości merytorycznej, sposobu przedstawienia zagadnienia oraz aktualności wykorzystanych informacji, w szczególności danych statystycznych.

Dodatkowym kryterium branym pod uwagę przy wystawieniu oceny końcowej z ćwiczeń jest aktywność na zajęciach zaznaczana przez prowadzącego. Aktywność studenta na co najmniej 60 proc. zajęć przekłada się na podwyższenie oceny końcowej z ćwiczeń.

Recommended reading

  1. Szaban J.M., Rynek pracy w Polsce i Unii Europejskiej, Wyd. Difin, Warszawa 2014.
  2. Drela K., Kiernożycka-Sobejko A., Ekonomizacja rynku pracy w XXI wieku. Wyd. Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2009.
  3. Tito B., O.V. Jan, Ekonomia niedoskonałych rynków pracy, red. nauk. Marek Góra, Wyd. Volters Kluwer, Warszawa 2011.
  4. Castles S.,Miller M.J., Migracje we współczesnym świecie, Wyd. PWN ,Warszawa 2012.
  5. Jarmołowicz W. (red) Przemiany na współczesnym rynku pracy. Wyd. Forum Naukowe, Poznań 2008.
  6. Noga M., Stawicka K., (red) Rynek pracy w Polsce w dobie globalizacji. Wyd. CEDEWU, Warszawa 2009.

Further reading

  1. Kotlorz D.,(red), Współczesny rynek pracy. Wybrane problemy, Wyd. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach,2011.
  2. Hajna Z.(red) Swobodny przepływ pracowników wewnątrz Unii Europejskiej. Instytut Wydawniczy EuroPrawoSp. z o.o Warszawa 2010.
  3. Swoboda przemieszczania się pracowników po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Leszek Mikrus Wyd. Prawnicze LewisNexis 2003.

Notes


Modified by dr Anna Niewiadomska (last modification: 31-08-2016 18:22)