SylabUZ

Generate PDF for this page

ANALYSIS OF AGREEMENTS AND CONTRACTS - course description

General information
Course name ANALYSIS OF AGREEMENTS AND CONTRACTS
Course ID 04.3-WZ-EkoPD-AUK
Faculty Faculty of Economics and Management
Field of study Economics
Education profile practical
Level of studies Second-cycle studies leading to MS degree
Beginning semester winter term 2017/2018
Course information
Semester 3
ECTS credits to win 2
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr Renata Manacka
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 15 1 9 0,6 Credit with grade
Project 15 1 9 0,6 Credit with grade

Aim of the course

Celem przedmiotu jest poznanie specyfiki umów i kontraktów handlowych, metod negocjowania i zawierania umów, najczęstszych klauzul stanowiących treść umów i kontraktów handlowych. Omówienie najważniejszych ryzyk związanych z zawieraniem umów i kontraktów handlowych. Nabycie umiejętności oceny treści umów i kontraktów handlowych oraz oceny ryzyk związanych z zawartymi umowami i kontraktami.

Prerequisites

Brak

Scope

Wykład: Uwarunkowania prawne  umów handlowych, istota i formy umów, analiza ryzyk związanych z umową, zarządzanie ryzykiem przez sprzedającego i kupującego, zawieranie umów w formie oferty, formułowanie zapytania ofertowego, formułowanie oferty, elementy oferty (przykłady), niebezpieczeństwa związane z milczącą akceptacją oferty, zasady odpowiedzi na ofertę, przygotowanie kontroferty. Zasady uzgadniania w umowie warunków płatności, analiza sposobu płatności z punktu widzenia kupującego i sprzedającego, uwarunkowane i nieuwarunkowane sposoby płatności. Zasady negocjowania i formułowania klauzul umownych, elementy umowy i zasady ich negocjowania, preambuła i definicje w umowie, klauzule rewizji i warunki ich użycia, miejsce i terminy dostawy, klauzule warunków dostawy.

 

Projekt: Negocjowanie i formułowanie ogólnych warunków umów, elementy umowy i zasady ich negocjowania, klauzule zawieszające, wyłączające oraz interpretujące, klauzule weryfikacji zgodności dostawy z umową oraz dochodzenia roszczeń, klauzule precyzujące elementy istotne umowy i zasady jej rozwiązania. Zabezpieczenie i dochodzenie roszczeń, rodzaje reklamacji i ich uzasadnienie, odpowiedzialność z tytułu rękojmi i gwarancji. Dochodzenie roszczeń przed sądami powszechnymi i arbitrażem. Postępowanie arbitrażowe.

Teaching methods

W ramach wykładu: wykład konwencjonalny, zaś w ramach projektu : rozwiązywanie casusów, tworzenie umów, przygotowanie projektu

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Warunkiem zaliczenia wykładu jest uzyskanie pozytywnej oceny z zaliczenia pisemnego składającego się z pięciu pytań otwartych obejmujących zagadnienia omawiane na wykładzie. Otrzymanie pozytywnej oceny  wymaga uzyskanie przez studenta co najmniej 60 proc. wymaganej liczby punktów (K_W09; K_U01).

Projekt: przygotowanie projektu

 

 

 

 

 

 

Recommended reading

  1. Budzyński W., Negocjowanie i zawieranie umów handlowych. Uwarunkowania, ryzyka, pułapki. Poltext, Warszawa 2010.
  2. Włodyka S.  Prawo umów handlowych. CH Beck, Warszawa 2014.
  3. Cempura A., Kasolik A., Metodyka sporządzania umów gospodarczych. LexisNexis, Warszawa 2014.

Further reading

  1. Kruczalak K., Prawo handlowe. Zarys wykładu. LexisNexis, Warszawa 2008.
  2. Strzyczkowski K., Polskie prawo handlowe. LexisNexis, Warszawa 2010.

Notes


Modified by dr Renata Manacka (last modification: 23-04-2017 14:19)