Celem przedmiotu " Kobiety w kulturze europejskiej" jest zdobycie podstawowych wiadomości związanych z zagadnieniem historii kultury jakim są dzieje kobiet europejskich od starożytności do końca wieku XX.
Prerequisites
brak
Scope
1) Historia kobiet – podstawowe pojęcia i problemy. Najważniejsze współczesne problemy kobiet; 2) Sytuacja kobiety w starożytnej Grecji i Rzymie. Modele rodziny starożytnej; 3) Pozycja prawna i społeczna kobiet do XIX wieku; 4) Udział kobiet w polityce od średniowiecza do XIX w. 5) Edukacja, ideały wychowawcze. Modele kształcenia dziewczynek i chłopców w różnych epokach; 6) Udział kobiet w twórczości i życiu kulturalnym. Kobiety w mitach, legendach i obyczajach; 7) Rodzina i macierzyństwo. Obyczaje związane z narodzinami dziecka; 8) Obyczaje erotyczne na przestrzeni wieków – wzory zachowań, uczuciowość 9) Kanony piękna, moda kobieca; 10) Kobiety poza nawiasem społeczeństwa (kobiety samotne, prostytutki, przestępczynie); 11) Emancypantki, sufrażystki, feministki - walka o prawa kobiet. Walka o prawa kobiet na ziemiach polskich; 12) Zmiany ról kobiet i mężczyzn w XX wieku. Współczesny feminizm.
Teaching methods
dyskusja, rozmowa nauczająca, praca ze źródłem historycznym, projekt, praca ze źródłami ikonograficznymi.
Learning outcomes and methods of theirs verification
Outcome description
Outcome symbols
Methods of verification
The class form
Assignment conditions
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie minimum uzyskanie minimum 10 punktów:
- 4 punktów za aktywność na zajęciach polegającą na udziale w dyskusji, rozmowie nauczającej oraz pracy ze źródłem historycznym (ocenie podlegać będzie prezentacja informacji, zajęcie stanowiska wobec omawianych problemów),
- 6 punktów - opracowanie i przedstawienie podczas zajęć zrealizowanego projektu w formie 2 prezentacji biogramów kobiet (ocena na podstawie kryteriów: dobór źródeł, selekcja informacji, krytyczna ocena informacji, przetworzenie informacji, język i styl wypowiedzi, wykorzystanie materiałów w prezentacji projektu, szata graficzna, sposób prezentacji). Ocena końcowa: 10 pkt. – dostateczny; 11 pkt. – dostateczny plus; 12 pkt. – dobry; 13 pkt. – dobry plus; 14 pkt. – bardzo dobry. W przypadku negatywnej oceny pracy studenta, nie przyznaje się punktów. W przypadku braku aktywności i nie zaprezentowania projektu, student zobowiązany jest uzyskać te punkty w ramach sprawdzianu.
Recommended reading
Bogucka M., Gorsza płeć. Kobieta w dziejach Europy od antyku po wiek XXI, Warszawa 2005;
Beauvoir de S., Druga płeć, Warszawa 2003.
Mączak A., Ihnatowicz I., Zientara B., Żarnowski J., Społeczeństwo polskie od X do XX wieku, Warszawa, dowolne wydanie.
Partnerka, matka, opiekunka: status kobiety w starożytności i średniowieczu, red. J. Jundziłł, Bydgoszcz 1999.
Partnerka, matka, opiekunka. Status kobiety w dziejach nowożytnych od XVI do XX wieku, pod red. Krzysztofa Jakubiaka, Bydgoszcz 2000.
Dormus K., Włoch A, Wojniak J.; Edukacja kobiet. Kobiety w edukacji. Szkice historyczno – pedagogiczne, Kraków 2017.
Flandrin J.L., Historia rodziny, Warszawa 1998.
Foucault Michel, Historia seksualności, Warszawa 1995
Fuszara M., Kobiety w polityce, Warszawa 2006.
Historia życia prywatnego, red. M. Perrot, Wrocław 1999.
Humanistyka i płeć, pod red. J. Miluskiej i E. Pakszys, Poznań 1995 T. 2.
Karpiński Cz., Kobieta w mieście polskim 2 poł. XVI i XVII w., Warszawa 1995
Kobieta i edukacja za ziemiach polskich w XIX i XX w. , Zbiór studiów pod red A. Żarnowskiej i A. Szwarca, Warszawa 1992.
Kobieta i kultura czasu wolnego, Zbiór studiów pod red A. Żarnowskiej i A. Szwarca, Warszawa 2001.
Kobieta i kultura. Kobiety wśród twórców kultury intelektualnej i artystycznej w dobie rozbiorów i w niepodległym państwie polskim, Zbiór studiów pod red A. Żarnowskiej i A. Szwarca, Warszawa 1996.
Kobieta i małżeństwo, Społeczno – kulturowe aspekty seksualności, Tom VIII, Warszawa 2004.
Kobieta i praca. Wiek XIX i XX, Zbiór studiów pod red A. Żarnowskiej i A. Szwarca, Warszawa 2000.
Kobieta i rewolucja obyczajowa, Społeczno – kulturowe aspekty seksualności, Tom IX, Zbiór studiów pod red A. Żarnowskiej i A. Szwarca, Warszawa 2006.
Kobieta i społeczeństwo na ziemiach polskich w XIX wieku. Zbiór studiów pod red A. Żarnowskiej i A. Szwarca, Warszawa 1990; 1995.
Kobieta i świat polityki, cz. 1, Polska na tle porównawczym w XIX i początkach XX wieku, Zbiór studiów pod red A. Żarnowskiej i A. Szwarca, Warszawa 1994; cz. 2 - W niepodległej Polsce 1918 - 1939 , Zbiór studiów pod red A. Żarnowskiej i A. Szwarca, Warszawa 1996
Kobiety i kultura życia codziennego. Wiek XIX i XX, Zbiór studiów pod red A. Żarnowskiej i A. Szwarca, Warszawa 1997.
Kopaliński W., Encyklopedia „drugiej płci”, Warszawa 2001.
Kopaliński W., Słownik mitów i tradycji kultury, Warszawa, dowolne wydanie.
Kracik J., M. Rożek, Hultaje, złoczyńcy, wszetecznice w dawnym Krakowie. O marginesie społecznym XVI-XVIII w., Kraków 1986