SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Prawne aspekty funkcjonowania osób z przewlekłą chorobą oraz z niepełnosprawnością ruchową - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Prawne aspekty funkcjonowania osób z przewlekłą chorobą oraz z niepełnosprawnością ruchową
Kod przedmiotu 05.9-WP-PSSM-PAOPCiNR
Wydział Wydział Nauk Społecznych
Kierunek Pedagogika specjalna
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów jednolite magisterskie
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2020/2021
Informacje o przedmiocie
Semestr 7
Liczba punktów ECTS do zdobycia 1
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Helena Ochonczenko
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie słuchaczy  z podstawowymi przepisami prawnymi dotyczącymi funkcjonowania osób z chorobami przewlekłymi i  niepełnosprawnością, w szczególności -niepełnosprawnością narządu ruchu (zasadami orzekania o niepełnosprawności, regulacjami w zakresie organizacji edukacji (w tym:roli nauczyciela/wychowawcy w szkole i zakładzie leczniczym), wsparcia rodziny osoby chorej (dziecka); regulacjami w zakresie opieki paliatywnej i hospicyjnej); prawa osób z niepełnosprawnością ruchową i osób z chorobą przewlekłą do rehabilitacji ( w tym: poradnictwa rehabilitacyjnego) oraz odpowiadającymi mu obowiązkami władz publicznych, z uwzględnieniem standardów ponadnarodowych oraz wytycznych wynikających z ratyfikowanych konwencji międzynarodowych. Kształtowanie umiejętności korzystania z przepisów prawa.

 

Wymagania wstępne

Ogólna znajomość Konstytucji RP

Zakres tematyczny

  • Wprowadzenie do przedmiotu (rozumienie pojęć: zdrowie, choroba (w tym: choroba przewlekła, terminalna); istota niepełnosprawności, definicje niepełnosprawności; osoba pełnosprawna a osoba chora, z niepełnosprawnością; podmiotowość prawna osoby z niepełnosprawnością)
  • Rehabilitacja jako proces kompleksowy - ujęcia prawne( pojęcie rehabilitacji,  istota, cele, zadania i zasady procesu rehabilitacji (rehabilitacja lecznicza, zawodowa, społeczna); wspólne i swoiste zagadnienia w rehabilitacji osób z chorobą przewlekłą i z niepełnosprawnością, specyfika rehabilitacji osób z niepełnosprawnością ruchową; ujęcia prawne: Konstytucja RP, Karta Praw Osób Niepełnosprawnych, Ustawa o rehabilitacji  zawodowej i społecznej  oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, gwarancje prawa osób z niepełnosprawnością  do rehabilitacji w aktach międzynarodowych oraz Unii Europejskiej)
  • Prawne podstawy edukacji osób z niepełnosprawnością narządu ruchu i przewlekle chorych (organizacja kształcenia, wychowania i opieki;  rola nauczyciela-wychowawcy szkole, w zakładzie leczniczym; utrudnienia w pracy nauczycieli;  opiniodawcza i orzecznicza rola poradni psychologiczno-pedagogicznych; obowiązki gmin/powiatów w zakresie edukacji osób z niepełnosprawnością (w tym: ruchową), osób przewlekle chorych( w tym: uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi); regulacje dot. wsparcia instytucjonalnego i społecznego)
  • Aktywizacja zawodowa jako forma rehabilitacji osób z niepełnosprawnością, w tym osób przewlekle chorych oraz z niepełnosprawnością  ruchową  (aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych w kontekście prawodawstwa polskiego i Unii Europejskiej,  znaczenie pracy w życiu osoby z niepełnosprawnością/osoby przewlekle chorej, główne bariery aktywności zawodowej, formy aktywizacji w procesie rehabilitacji zawodowej; podstawy prawne zatrudniania i aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością, uprawnienia osób z niepełnosprawnością, obowiązki i uprawnienia pracodawców w związku z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością; doradztwo i informacja zawodowa dla osób przewlekle chorych oraz  z niepełnosprawnością ruchową). Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (cele, zadania).
  • Rehabilitacja społeczna, a możliwość zaistnienia w życiu społecznym osób przewlekle chorych oraz z niepełnosprawnością ruchową (wyrabianie zaradności osobistej i pobudzanie aktywności społecznej osoby z niepełnosprawnością ruchową i przewlekle chorej ; wyrabianie umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych; kształtowanie w społeczeństwie właściwych postaw i zachowań sprzyjających integracji z osobami z niepełnosprawnością, rola poradnictwa rehabilitacyjnego w procesie kreowania kariery osoby z chorobą somatyczną, psychiczną albo niepełnosprawnością ruchową.
  • Opieka paliatywna i hospicyjna (idea i początki opieki paliatywno-hospicyjnej, Ruch Hospicyjny w Polsce, formy realizowanej opieki, jednostki organizacyjne,świadczenia gwarantowane i warunki ich udzielania w świetle najnowszych przepisów rodzimego prawa, rola i wsparcie rodziny w opiece nad chorym).
  • Zadania i organizacja służb działających na rzecz osób z niepełnosprawnością (w tym: ruchową) i przewlekle chorych (w tym: dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi) (zadania samorządu województwa, zadania powiatu/ gminy, rola i zadania wojewódzkich społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych i powiatowych społecznych rad do spraw osób z niepełnosprawnością, rola poradni paliatywnych i hospicjum).

Metody kształcenia

Wykład konwencjonalny z prezentacją multimedialną, z elementami dyskusji, praca z wybranymi dokumentami prawnymi

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Warunkiem uzyskania zaliczenia jest aktywny udział w zajęciach,  praca kontrolna z wybranego zagadnienia z zakresu prawnych aspektów funkcjonowania osób z przewlekłą chorobą oraz z niepełnosprawnością ruchową, zaliczenie testu z całości materiału. 

Literatura podstawowa

  • Podstawowe dokumenty prawa krajowego i międzynarodowego  dot, funkcjonowania osób z niepełnosprawnością, w szczególności - niepełnosprawnością  ruchową i osób przewlekle chorych (w tym: dot. opieki paliatywnej i hospicyjnej) (wykaz otrzyma student na pierwszych zajęciach)
  • Barnes C., Mercer G.: Niepełnosprawność, Warszawa 2008.
  • Buss T., Lichodziejewska-Niemierko M., Opieka paliatywna w Polsce - od idei do praktyki (również lekarza rodzinnego) Forum Medycyny Rodzinnej 2008; Tom 2, Nr 4, ss. 277-285
  • Kacperczyk A., Wsparcie społeczne w instytucjach opieki paliatywnej, Łódź 2006.
  • Kobus-Ostrowska D., Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością. Aspekty ekonomiczne i społeczne, Łódź 2018.
  • Milanowska K., Dega W. (red.), Rehabilitacja medyczna, Warszawa 1998.
  • Ochonczenko H., Czerwińska M., Garbat M.: Osoby z niepełnosprawnością w szkole wyższej. Wybrane zagadnienia. Zielona Góra 2011.
  • Pilecka W., Psychologiczne następstwa chorób przewlekłych (w:) Wyszyńska A. (red.), Psychologia defektologiczna, Warszawa1987.
  • Polskie doświadczenia w rehabilitacji zawodowej i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, Warszawa 2003.
  • Szychowiak B, Pedagogika osób z niepełnosprawnością ruchową (w:) Dykcik W., Pedagogika specjalna, Poznań 2001.

Literatura uzupełniająca

  • Bąbka J., Człowiek niepełnosprawny w różnych fazach życia, Warszawa 2004.
  • Kościelska M, Aouil B., Człowiek niepełnosprawny, rodzina i praca, Bydgoszcz 2004.
  • Kukla D., Bednarczyk A., Poradnictwo zawodowe dla osób z grupy szczególnego ryzyka, Warszawa 2010.
  • Ochonczenko H., Liderzy środowiska lokalnego wobec osób niepełnosprawnych, Zielona Góra, 2000.
  • Schwartz  D.J., Pozytywne myślenie drogą do sukcesu, Warszawa 1997.
  • Sowa J., Proces rehabilitacji, Rzeszów 2004.
  • Strugała M., Talarska D., Rehabilitacja i pielęgnowanie osób niepełnosprawnych, Warszawa 2013.
  • Zabłocki K.J., Wprowadzenie do rewalidacji, Toruń 1996.
  • Sierpowska I., Kogut A., Status osoby niepełnosprawnej w polskim systemie prawa, Wrocław 2010.

Uwagi

Aktualny- pełny wykaz dokumentów prawnych dot. funkcjonowania osób z przewlekłymi chorobami i z niepełnosprawnością (w tym: ruchową) w wymienionych (w programie przedmiotu) zakresach -otrzymuje student na pierwszych zajęciach.


Zmodyfikowane przez dr Jarosław Wagner (ostatnia modyfikacja: 16-04-2020 09:52)